Sklípkan největší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Theraphosa blondi)
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTheraphosa blondi
alternativní popis obrázku chybí
Theraphosa blondi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen klepítkatci (Chelicerata)
Třída pavoukovci (Arachnida)
Řád pavouci (Araneida)
Podřád sklípkani (Mygalomorphae)
Čeleď sklípkanovití (Theraphosidae)
Binomické jméno
Theraphosa blondi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklípkan největší (Theraphosa blondi) je druh pozemního sklípkana, který se vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v Surinamu, Guyaně, severní Brazílii a jižní Venezuele. Je jedním ze tří zástupců rodu Theraphosa společně s T. stirmi a T. apophysis. V rozpětí nohou může mít až 30 cm a v těle může měřit až 12 cm. Je považován za největšího pavouka na světě podle rozpětí nohou (30 cm má i maloočka Heteropoda maxima) i za nejtěžšího pavouka podle hmotnosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pavouk s délkou těla až 15 cm. Jedinci bývají rezavohnědí až černí. Na těle a kloubech bývají ošoupaní až lesklí. Po svlečení bývají černohnědí s podélnými načervenalými pásky na končetinách. Dospívají za necelé tři roky. Tento druh roste neobvykle rychle, během 2 let je schopen přerůst většinu druhů sklípkanů. Brání se vyčesáváním žahavých chloupků ze zadečku (abdomenu), což může způsobit silné svědění pokožky nebo i nepříjemné kašlání. T. blondi je vybaven až 3 cm dlouhými zuby (chelicerami) a jeho kousnutí je bolestivé.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Základní potravou sklípkana chovaného v zajetí by měli být cvrčci, sarančata, červi a švábi. Dospělý sklípkan je schopen zkonzumovat menší obratlovce, například hlodavce. Odborníci však tuto potravu nedoporučují z důvodu přílišného množství vápníku v těle hlodavce, jež může být pro zdraví sklípkana nebezpečné, někdy i smrtelné.Ve volné přírodě loví všechno, co dokáže ulovit - žáby, červy, cvrčky, kudlanky, myši, křečky a podobné hlodavce, dokonce i ptáky, proto jeho anglický název zní "Goliath birdeater".

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tento pavouk se rozmnožuje jako všichni ostatní sklípkani. V kokonu může mít pouze kolem 30 - 80 mláďat. Samec se po páření snaží co nejdříve uniknout, aby se nestal kořistí samice.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jed není příliš účinný pro teplokrevné živočichy vážící více než 0,5 kg. Je to největší a zároveň nejtěžší pavouk na světě. Dorůstá délky 30 cm a vážit může až 250 g.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]