Sklípkan největší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Theraphosa blondi)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Theraphosa blondi

alternativní popis obrázku chybí
Theraphosa blondi
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneida)
Podřád: sklípkani (Mygalomorphae)
Čeleď: sklípkanovití (Theraphosidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklípkan největší (Theraphosa blondi) je druh pozemního sklípkana, který se vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně v Surinamu, Guyaně, severní Brazílii a jižní Venezuele. Je jedním ze tří zástupců rodu Theraphosa společně s T. stirmi a T. apophysis. V rozpětí nohou může mít až 30 cm a v těle může měřit až 12 cm. Je považován za největšího pavouka na světě podle rozpětí nohou (30 cm má i maloočka Heteropoda maxima) i za nejtěžšího pavouka podle hmotnosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pavouk s délkou těla až 12 cm. Jedinci bývají rezavohnědí až černí. Na těle a kloubech bývají ošoupaní až lesklí. Po svlečení bývají černohnědí s podélnými načervenalými pásky na končetinách. Dospívají za necelé tři roky. Tento druh roste neobvykle rychle, během 2 let je schopen přerůst většinu druhů sklípkanů. Brání se vyčesáváním žahavých chloupků ze zadečku (abdomenu), což může způsobit silné svědění pokožky nebo i nepříjemné kašlání. T. blondi je vybaven až 3 cm dlouhými zuby (chelicerami) a jeho kousnutí je bolestivé.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Základní potravou sklípkana chovaného v zajetí by měli být cvrčci, sarančata, červi a švábi. Dospělý sklípkan je schopen zkonzumovat menší obratlovce, například hlodavce. Odborníci však tuto potravu nedoporučují z důvodu přílišného množství vápníku v těle hlodavce, jež může být pro zdraví sklípkana nebezpečné, někdy i smrtelné.Ve volné přírodě loví všechno, co dokáže ulovit - žáby, červy, cvrčky, kudlanky, myši, křečky a podobné hlodavce, dokonce i ptáky, proto jeho anglický název zní "Goliath birdeater".

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tento pavouk se rozmnožuje jako všichni ostatní sklípkani. V kokonu může mít pouze kolem 30 - 80 mláďat. Samec se po páření snaží co nejdříve uniknout, aby se nestal kořistí samice.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jed není příliš účinný pro teplokrevné živočichy vážící více než 0,5 kg. Je to největší a zároveň nejtěžší pavouk na světě. Dorůstá délky 120 mm a vážit může až 250 g.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]