Theodora Petraliphaina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodora Petraliphaina
Agia Theodora of Arta Fresco.jpg
Manžel Michael II. Komnenos Dukas
Narození 1225?
Servia
Úmrtí po 1270
Arta
Pohřbena Kostel sv. Theodory v Artě
Potomci Nikeforos I. Komnenos Dukas
Jan Dukas
Demetrios Dukas Komnenos Koutroules
Anna Komnena Dukaina
Helena Angelina Dukaina
Dynastie Petraliphasové
Otec Jan Petraliphas
Matka Helena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodora Petraliphaina (řecky Αγία Θεοδώρα της Άρτας, 1225?, Servia - po 1270, Arta) byla manželka epirského despoty a pravoslavná světice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Jana Petraliphase, byzantského guvernéra Soluně a Makedonie. Jako dítě byla provdána za epirského despotu Michael II. Komnena Duka. Dle pověsti bylo manželství nešťastné, manžel kvůli milence Theodoru dočasně zapudil. Těhotná Theodora našla útočiště v Artě. Po pěti letech chudoby se vrátila z exilu zpět ke kajícímu se manželovi a porodila mu další potomstvo.

Po manželově smrti vstoupila do kláštera sv. Jiří v Artě, který sama založila. Zemřela po roce 1270 a byla pohřbena v klášterním kostele, kde se dochoval její náhrobek, na němž je zobrazena se synem a obklopena dvěma anděly. Žezlo v pravici a žehnající gesto levé ruky, stejně jako oděv kombinující císařské roucho s hábitem jeptišky ji představují jako vladařku i světici zároveň. Krátce po jejím skonu se u hrobu začaly dít zázraky a Theodora byla kanonizována. Kostel byl přejmenován na kostel sv. Theodory.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]