Theodor Tomášek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theodor Tomášek
Základní informace
Narození 18. dubna 1840
Lázně Bohdaneč
Úmrtí 16. února 1922 (ve věku 81 let)
Kostelec nad Orlicí
Žánry klasická hudba a opera
Povolání hudební skladatel, dirigent a hudební pedagog
Nástroje housle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Tomášek (18. dubna 1840 Lázně Bohdaneč16. února 1922 Kostelec nad Orlicí) byl český kapelník a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny provazníka z Lázní Bohdaneč u Pardubic. Měl být řezníkem, ale jeho učitelé rozpoznali mimořádný hudební talent, takže se dostal na Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na housle a skladbu u profesora Mořice Mildnera. Absolvoval v roce 1858 a zahájil dráhu houslového virtuosa. V roce 1860 se stal kapelníkem ostrostřelecké hudby v Litomyšli, kde spolupracoval na vzniku místního pěveckého spolku Vlastimil. V Litomyšli se i oženil s klavíristkou Karolínou Faltisovou.

Po roce 1862 sloužil u husarského pluku v Klatovech a účastnil se i pražského hudebního života. Krátce působil jako ředitel kůru pravoslavného chrámu ve Vršaci (v dnešním Srbsku) a řídil vojenské kapely v Prostějově a Vídni. Vídeň mu přinesla četné umělecké úspěchy a seznámil se zde s předními osobnostmi vídeňského hudebního světa. Mimo jiné se spřátelil s bratry Johannem a Josefem Straussovými. Vyhledal jej tam i tehdejší starosta Františkových Lázní Kryštof Loimann a pozval jej k účinkování ve františkolázeňském orchestru. Tomášek nabídku přijal, stal se hudebním ředitelem orchestru a jeho činnost pozvedla nejen úroveň orchestru, ale i celého hudebního života lázní. Působil zde 25 let až do roku 1892. Kromě práce uměleckého ředitele a dirigenta lázeňského orchestru vykonával i funkci ředitele divadel sdružených západočeských měst (Cheb, Plzeň, Mariánské Lázně). V roce 1871 podnikl s třicetičlenným lázeňským orchestrem zájezd do západního Ruska. Koncertovali v Minsku, Smolensku, Lodži, Vitebsku a všude slavil značné úspěchy, takže zájezd se opakoval i v následujících letech.

V roce 1892 se rozhodl trvale usadit v Petrohradě. Byl jmenován ředitelem Vyšší hudební školy (obdoba naší konzervatoře), kterou zřídil a financoval princ Oldenburský. Vedle školního orchestru řídil i orchestr vojenských škol a soukromě vyučoval ve šlechtických rodinách. Byl pověřen sestavením orchestru z českých hudebníků pro nově založený Národní dům v Petrohradě. S tímto orchestrem podnikal pak koncertní turné zejména po ukrajinských městech, od Kyjeva až po Oděsu. V té době mu byla udělena řada vyznamenání za vynikající kulturní činnost. Přes veškeré úspěchy v Rusku se často vracel do Čech. Při jedné návštěvě u syna v Kostelci nad Orlicí roku 1910 jeho manželka těžce onemocněla a za několik dnů zemřela. Rovněž vypuknutí světové války v roce 1914 jej zastihlo v Čechách. Do Ruska se po bolševické revoluci již nevrátil a zemřel v roce 1922 u svého syna v Kostelci nad Orlicí, kde je i pochován.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho díla byla ve své době velice oblíbená a hrála se mnohokrát v Petrohradě, ve Vídni, v západočeských lázeňských městech i v Německu. Zkomponoval operu Čertův most na německý text, která byla mnohokrát uvedena na scénu. Drobnější klavírní skladby byly vydány v Německu, ale jinak se z jeho díla mnoho nedochovalo. Většina rukopisů zůstala v Rusku a nikdo z muzikologů se jimi dosud soustavně nezabýval.

Mezi nejznámější Tomáškovy orchestrální skladby patří:

  • Jarní ouvertura
  • Přadlenka
  • Serenáda
  • Koncert pro housle a orchestr

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha s. 777
  • Miroslav Hanuš: Theodor Tomášek. Zprávy Klubu přátel Pardubicka.26, 1991, č. 7-8, s. 172-177
  • Rudolf Zrůbek: Hudebníci z kraje pod Orlickými horami
  • Muzikant Theodor Tomášek. Zpravodaj města Kostelec nad Orlicí, 2/2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]