Theodor Schulz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Theodor Schulz
Základní informace
Jinak zvanýVlastimil Přímý“, „Bohdan Schulz
Narození23. dubna 1875
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí22. dubna 1945 (ve věku 69 let)
Plzeň
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Žánryklasická hudba a opera
Povoláníhudební skladatel, právník a houslista
Nástrojeviola d'amore
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor (Bohdan) Jaroslav Schulz, pseudonym Vlastimil Přímý (23. dubna 1875 Vídeň22. dubna 1945 Plzeň) byl český hráč na historické nástroje a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval práva a stal se soudcem. Hudbě se věnoval ve svém volném čase. Studoval soukromě hru na housle u O. Macka, harmonii u Jaromíra Herleho, kompozici u Josefa Bohuslava Foerstera a kromě toho se učil hře na violu d'amore u Otokar Mácha|Otokara Máchy. Hra na historické nástroje, zejména na violu d'amore, jej zaujala a stal se jejím nadšeným propagátorem. Pořádal přednášky s hudebními ukázkami a sepsal monografii „O viole d'amore a jiných zapomenutých lidových nástrojích“. Vytvořil velkou sbírku starých smyčcových nástrojů, kterou později odkoupila Pražská konzervatoř.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Podle soupisu, který vytvořil plzeňský hudební skladatel Josef Bartovský, zkomponoval 67 skladeb. Ve svých skladbách používal často český překlad svého křestního jména, Bohdan, nebo pseudonym Vlastimil Přímý. Skládal zejména pro svůj oblíbený nástroj, ale zkomponoval i četné písně, sbory a orchestrální skladby.

Vybrané skladby

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]