The Stones in the Park (koncert)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Stones in the Park (koncert)
Lokace Hyde Park, Londýn, Velká Británie
Datum 5. července 1969

The Stones in the Park byl open-air festival konaný 5. července 1969 v londýnském Hyde Parku. Jako hlavní hvězdy a organizátory byli The Rolling Stones, kteří koncert posléze uspořádali jako vzdaný hold zesnulému kytaristovi a bývalému členovi skupiny Brianu Jonesovi. Ten pouhé 2 dny před koncertem utonul na dně svého bazénu za ne zcela vyjasněných okolností. Na festivalu vystoupili také Third Ear Band, King Crimson, Srew, Alexis Korner's New Church, Family a skupina Pete Browna Battered Ornaments. Návštěvnost se pohybovala od 250 000 až po 500 000.

Setlist[editovat | editovat zdroj]

The Rolling Stones

 1. "Adonaïs" (žalozpěv recitovaný Mickem Jaggerem)
 2. "I'm Yours and I'm Hers" (Winter)
 3. "Jumpin 'Jack Flash"
 4. "Mercy, Mercy" (Covay, Miller)
 5. "Down Home Girl" (Alvin Robinson cover)
 6. "Stray Cat Blues"
 7. "No Expectations"
 8. "I'm Free"
 9. "Loving Cup" (původně pojmenovaná "Gimme a Little Drink")
 10. "Love in Vain" (Johnson)
 11. "(I Can't Get No) Satisfaction"
 12. "Honky Tonk Women"
 13. "Midnight Rambler"
 14. "Street Fighting Man" (poprvé živě)
 15. "Sympathy for the Devil" (společně s Rocky Dijon na perkuse)

Sestava[editovat | editovat zdroj]

The Rolling Stones

Přípravy[editovat | editovat zdroj]

13. června 1969 skupina pořádá tiskovou konferenci v Hyde Parku, kde oznamují zdejší chystaný koncert a představují nového kytaristu Micka Taylora, který si zde se skupinou poprvé odehraje koncert. Mick Taylor se se svým kytarovým talentem uplatnil ve skupině legendárního bluesového kytaristy Johna Mayalla, John Mayall’s Bluesbreakers. 3. července se Brian Jones utopí na dně svého bazénu, skupina se tuto zprávu dozvídá od svého pianisty Iana Stewarta při práci ve studiu. Rolling Stones se shodnou, že Brianovi vzdají hold a koncert tak dostane nový rozměr jako oslava Brianova života. Den před koncertem Stones zkoušeli ve studiích Apple skupiny Beatles, načež jejich koncert navštívil právě beatle Paul McCartney. Stones v Savile Row nazkoušeli 14 písní, včetně dvou skladeb z chystaného alba Let It Bleed.

Koncert byl zároveň důležitým návratem na koncertní pódia od roku 1967, kdy skupina absolvovala evropské turné (i když v roce 1968 skupina krátce vystoupila na udílení NME, kde přebrala cenu pro nejpopulárnější britskou skupinu roku). Na turné po Spojených státech se skupina vydala až v listopadu '69, zakončené nechvalně proslulým koncertem na festivalu v Altamontu.

PA systém (tj. soubor zařízení a prvků k zesílení zvuku) zajistila společnost Watkins Electric Music, která skupině zapůjčila reproduktory používané již pro předchozí akce konané v Hyde Parku. Jako ochranku si skupina najala motorkářský gang Hells Angels, britští „pekelní andělé“ se na rozdíl od těch bestiálnějších amerických velmi lišili a to Rolling Stones poznali na tragickém koncertu v Altamontu, kde motorkáři dostali od skupiny stejný úkol.

Prvních příchozích fanoušků bylo 7 000, kteří 4. července (tj. den před koncertem) pokládali na trávník svíčky, aby pietou uctili Brianovu památku. Fanoušci v řadách hlavně hippies pak v parku přes noc ve spacácích přespali a ráno tak byli usazeni na místě hlediště, které se postupně během rána rozšířilo o dalších zhruba 13 000 diváků. Odhaduje se návštěvnost 250–000 až 500–000, publikum zřejmě mělo o Stones obrovský zájem a chtěli po několika letech vidět a slyšet skupinu i s novým kytaristou.

Koncert[editovat | editovat zdroj]

Krátce působící soubor King Crimson vystoupil na koncertě v sestavě Robert Frippkytara, Greg Lake – baskytara, hlavní zpěv, Ian McDonald – klávesy, saxofon, doprovodné vokály a Michael Giles – bicí, doprovodné vokály. Na koncertu zahráli tyto písněː "21st Century Schizoid Man", "Get Thy Bearings", "Epitaph", "Mantra", "Travel Weary Capricorn", "Mars, the Bringer of War". Jako dalšího Stones pozvali svého přítele Alexise Kornera, legendárního britského bluesmana skrze kterého, poznali Briana Jonese.