The London Gazette

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The London Gazette
The London Gazette: reprodukce titulní strany čísla z 3. - 10. září 1666, informující o velkém požáru Londýna
The London Gazette: reprodukce titulní strany čísla z 3. - 10. září 1666, informující o velkém požáru Londýna
Základní informace
Datum založení7. listopadu 1665
Jazykangličtina
Formátbroadsheet
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Sídlo redakceOxford, Spojené království
Klíčové osoby
Majitelvláda Spojeného království
VydavatelOffice of Public Sector Information
Odkazy
ISSN0374-3721
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The London Gazette (česky Londýnský věstník, ale název není obvykle překládán) je nejvýznamnější z úředních věstníků Spojeného království, v nichž musí být ze zákona publikována některá oficiální oznámení. The London Gazette si nárokuje postavení nejstarších anglických novin, a nejstarších nepřetržitě vycházejících novin ve Spojeném království, vzhledem k tomu, že poprvé vyšel již 7. listopadu 1665 (podle juliánského kalendáře), tehdy ještě pod názvem The Oxford Gazette.[1] Týž nárok si ale činí i Stamford Mercury a Berrow's Worcester Journal, protože Gazette není běžnými novinami poskytujícími obecné zpravodajství. Nemá velký náklad ani početnou čtenářskou obec.

Dalšími úředními listy vlády Spojeného království jsou The Edinburgh Gazette a The Belfast Gazette, které, kromě přetisku některých materiálů týkajících se celého Spojeného království z The London Gazette, obsahují oznámení týkající se specificky Skotska a Severního Irska.

The London Gazette pak publikuje nejen oznámení celostátního dosahu, ale i ta týkající se výhradně subjektů či fyzických osob v Anglii a Walesu, nicméně i u některých oznámení, týkajících se specificky pouze Skotska či Severního Irska, je přesto zákonem vyžadována také publikace v The London Gazette.

Výše uvedené oficiální věstníky Spojeného království jsou publikovány společností TSO, ve jménu Her Majesty's Stationery Office (Tiskový úřad Jejího Veličenstva) a podléhají korunnímu copyrightu.

Dnešek[editovat | editovat zdroj]

The London Gazette vychází každý všední den, mimo bankovních svátků. Mimo dalších, obsahuje oznámení o následujících událostech:

Her Majesty's Stationery Office převedl všechna vydání do digitální podoby a tato jsou dostupná online.[2]

Oficiální znění Gazett je publikováno tiskem The Stationery Office. Jejich obsah, mimo insolvenčních oznámení, je dostupný v řadě elektronických formátů, včetně XML (doručování e-mailem/FTP) a XML/RDFa prostřednictvím standardu Atom.[3]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

The London Gazette z 14. - 17. května 1705 informující o návratu Johna Leakeho z Gibraltaru po bitvě u mysu Cabrita.

The London Gazette poprvé vyšla 7. listopadu 1665 jako The Oxford Gazette. Král Karel II. se spolu se svým dvorem přesunul do Oxfordu aby unikl velkému londýnskému moru, a dvořané se odmítali dotknout, natož držet při čtení londýnské noviny, z obav z nákazy. Gazette byla vydávána z úředního zmocnění (Published by Authority) Henry Muddimanem, a její první vydání bylo zaznamenáno Samuelem Pepysem v jeho deníku. Poté, co mor odezněl se král vrátil do Londýna a s tím se přesunula i Gazette, přičemž první vydání označené jako The London Gazette vyšlo 5. února 1666 a neslo číslo 24.[4] Gazette v té době nebyla novinami v moderním smyslu: byla poštou zasílána pouze předplatitelům, nikoliv nabízena ke koupi široké veřejnosti.

V roce 1812 úředník The London Gazette George Reynell založil první reklamní agenturu.[zdroj?]

V roce 1889 vydávání Gazette přešlo na Her Majesty's Stationery Office. V 90. letech 20. století byla publikace převedena do soukromého sektoru, pod vládním dohledem, když byl HMSO prodán a přejmenován na The Stationery Office.

Gazette jako sloveso[editovat | editovat zdroj]

V britské angličtině vzniklo sloveso gazette, ve smyslu být zmíněn v Gazette, které může mít různé významy:

  • V časech ozbrojených konfliktů Gazette publikuje oficiální hlášení velitelů o průběhu bojových akcí, a osoby v těchto hlášeních zmíněné, jsou označené jako Mentioned in despatches ("uvedeny v hlášeních" či "citovány v rozkazech"). Pokud jsou příslušníci ozbrojených sil povýšeni, a oznámení o tom publikováno v Gazette, říká se o dotyčném, že byl "gazetted".
  • Být "gazetted" či být v Gazette bylo také někdy užíváno ve smyslu oficiálního oznámení o bankrotu.[5]

Koloniální věstníky[editovat | editovat zdroj]

Věstníky, vytvářené podle vzoru The London Gazette, vycházely ve většině britských koloniálních držav.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The London Gazette na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky) The Oxford Gazette, no. 1, p.1 7. listopadu 1665
  2. (anglicky) Search the London Gazette Archive
  3. (anglicky) Data Re-use
  4. (anglicky) The London Gazette no. 24 p. 1 5. února 1666
  5. Například v klasické básni Williama Honea z roku 1827.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]