The London Gazette

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The London Gazette
The London Gazette: reprodukce titulní strany čísla z 3. - 10. září 1666, informující o velkém požáru Londýna
The London Gazette: reprodukce titulní strany čísla z 3. - 10. září 1666, informující o velkém požáru Londýna
Základní informace
Datum založení7.jul. / 17. listopadu 1665greg.
Jazykbritská angličtina
Periodicitadeník
Formátbroadsheet
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Sídlo redakceOxford, Spojené království
Klíčové osoby
Majitelvláda Spojeného království
VydavatelOffice of Public Sector Information
Odkazy
ISSN0374-3721
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The London Gazette (česky Londýnský věstník, ale název není obvykle překládán) je nejvýznamnější z úředních věstníků Spojeného království, v nichž musí být ze zákona publikována některá oficiální oznámení. The London Gazette si nárokuje postavení nejstarších anglických novin, a nejstarších nepřetržitě vycházejících novin ve Spojeném království, vzhledem k tomu, že poprvé vyšel již 7. listopadu 1665 (podle juliánského kalendáře), tehdy ještě pod názvem The Oxford Gazette.[1] Týž nárok si ale činí i Stamford Mercury a Berrow's Worcester Journal, protože Gazette není běžnými novinami poskytujícími obecné zpravodajství. Nemá velký náklad ani početnou čtenářskou obec.

Dalšími úředními listy vlády Spojeného království jsou The Edinburgh Gazette a The Belfast Gazette, které, kromě přetisku některých materiálů týkajících se celého Spojeného království z The London Gazette, obsahují oznámení týkající se specificky Skotska a Severního Irska.

The London Gazette pak publikuje nejen oznámení celostátního dosahu, ale i ta, týkající se výhradně subjektů či fyzických osob v Anglii a Walesu, nicméně i u některých oznámení, týkajících se specificky pouze Skotska či Severního Irska, je přesto zákonem vyžadována také publikace v The London Gazette.

Výše uvedené oficiální věstníky Spojeného království jsou publikovány společností TSO, ve jménu Her Majesty's Stationery Office (Tiskový úřad Jejího Veličenstva) a podléhají korunnímu copyrightu.

Dnešek[editovat | editovat zdroj]

The London Gazette vychází každý všední den, mimo bankovních svátků. Mimo dalších, obsahuje oznámení o následujících událostech:

Her Majesty's Stationery Office převedl všechna vydání do digitální podoby, takže jsou dostupná online.[2]

Oficiální znění Gazett je publikováno tiskem The Stationery Office. Jejich obsah, mimo insolvenčních oznámení, je dostupný v řadě elektronických formátů, včetně XML (doručování e-mailem/FTP) a XML/RDFa prostřednictvím standardu Atom.[3]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

The London Gazette z 14. - 17. května 1705 informující o návratu Johna Leakeho z Gibraltaru po bitvě u mysu Cabrita.

The London Gazette poprvé vyšla 7. listopadu 1665 jako The Oxford Gazette. Král Karel II. se spolu se svým dvorem přesunul do Oxfordu, aby unikl velkému londýnskému moru a kdy dvořané se odmítali čehokoli dotknout, natož držet při čtení londýnské noviny, z obav z nákazy. Gazette byla vydávána z úředního zmocnění (Published by Authority) Henry Muddimanem, a její první vydání bylo zaznamenáno Samuelem Pepysem v jeho deníku. Poté, co mor odezněl, se král vrátil do Londýna a s ním se přesunula i Gazette, přičemž první vydání označené jako The London Gazette vyšlo 5. února 1666 a neslo číslo 24.[4] Gazette v té době nebyla novinami v moderním smyslu: byla poštou zasílána pouze předplatitelům, nikoliv nabízena ke koupi široké veřejnosti.

V roce 1812 úředník The London Gazette George Reynell založil první reklamní agenturu.[zdroj⁠?]

V roce 1889 vydávání Gazette přešlo na Her Majesty's Stationery Office. V 90. letech 20. století byla publikace převedena do soukromého sektoru, pod vládním dohledem, když byl HMSO prodán a přejmenován na The Stationery Office.

Gazette jako sloveso[editovat | editovat zdroj]

V britské angličtině vzniklo sloveso gazette, ve smyslu být zmíněn v Gazette, které může mít různé významy:

  • V časech ozbrojených konfliktů Gazette publikuje oficiální hlášení velitelů o průběhu bojových akcí a osoby, v těchto hlášeních zmíněné, jsou označené jako Mentioned in despatches ("uvedeny v hlášeních" či "citovány v rozkazech"). Pokud jsou příslušníci ozbrojených sil povýšeni, a oznámení o tom publikováno v Gazette, říká se o dotyčném, že byl "gazetted".
  • Být "gazetted" či být v Gazette bylo také někdy užíváno ve smyslu oficiálního oznámení o bankrotu.[5]

Koloniální věstníky[editovat | editovat zdroj]

Věstníky, vytvářené podle vzoru The London Gazette, vycházely ve většině britských koloniálních držav.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The London Gazette na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky) The Oxford Gazette, no. 1, p.1 7. listopadu 1665
  2. (anglicky) Search the London Gazette Archive
  3. (anglicky) Data Re-use
  4. (anglicky) The London Gazette no. 24 p. 1 5. února 1666
  5. Například v klasické básni Williama Honea z roku 1827.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]