The Feast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Feast
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk Angličtina
Délka 29 min.
Žánry etnografický
dokumentární
Režie Tim Asch
Výroba a distribuce
Premiéra 1970
Distribuce USA
 Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Feast (hostina) je etnografický film, který vznikl při spolupráci amerického filmaře Tima Asche a amerického antropologa Napoleona Chagnona. Film byl vytvořen především jako učební pomůcka pro studenty antropologie a příbuzných oborů.

Předmětem zkoumání filmu jsou jihoameričtí indiáni kmene Janomamo, žijící na území Venezuely, kteří jsou společně s křováky považováni za nejčastěji filmovanou neliterární kulturu na světě.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film vznikl v roce 1968. Jeho předmětem je setkání obyvatel vesnice Patanowa-teri s obyvateli vesnice Mahekodo-teri, které pozvali k setkání, aby obnovili své zaniklé spojenectví. Patanowa-teri totiž v poslední době zužovali útoky ze sousedních vesnic, při kterých byla zabita řada jejich obyvatel.

Setkání provázela hostina - rituální ceremoniál, který byl zároveň sociální, ekonomickou a politickou událostí. Muži pro tuto událost pomalovávají svá těla a po příchodu obyvatel jiné vesnice předvádějí ritualizovaný tanec a boj. Po první fázi nejistoty spolu obě skupiny začnou obchodovat na bázi reciprocity a spojenectví je obnoveno. Nějaký čas po natočení dokumentu dokonce obě vesnice napadly společného nepřítele.

Teorie[editovat | editovat zdroj]

Natáčení krátkometrážních etnografických snímků, použitelných při výuce bylo typické pro spolupráci Arche s Chagnanonem. Základní myšlenkou při vzniku filmu bylo natočit situaci, která by byla vhodným vyjádřením recipročních vztahů tak, aby vznikl krátký výukový film. Dokument je vlastně obrazovým zachycením teorie reciprocity a směny tak, jak ho ve své knize Esej o daru zpracoval francouzský antropolog Marcel Mauss.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Feast na anglické Wikipedii.