The Big Ear (radioteleskop)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

The Big Ear (česky: Velké ucho) byl radioteleskop, který byl umístěn v Perkinsově observatoři patřící Wesleyské univerzitě v Ohiu a fungoval v letech 19631998. Jednalo se o radioteleskop Krausova typu, tento typ je pojmenován podle amerického elektroinženýra Dr. Johna D. Krause (1910-2004).

Big Ear dokončil svůj první kompletní průzkum nebes za účelem nalezení mimozemských signálů na začátku roku 1970. 15. srpna 1977 zaznamenal svůj největší úspěch, když zaznamenal silný úzkopásmový signál z části oblohy, na kterou byl právě zaměřen. Událost, která je dnes velmi dobře známá i mimo vědecké kruhy, je známá jako Signál Wow!, pojmenovaný podle poznámky, která byla v nadšení vepsána do tištěnné podoby tohoto signálu. Podobný signál však již nikdy nebyl znovu zachycen.

V roce 1995 byl Big Ear zapsán do Guinessovy knihy rekordů jakožto radioteleskop, který pracoval pro projekt SETI po nejdelší časový úsek.

V roce 1998 byl vyřazen z provozu a území, na kterém stál, bylo prodáno developerské společnosti a použito pro rozšíření přilehlého golfového hřiště.

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Big Ear na anglické Wikipedii.

Externí odkazy