Thajský baht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox měna Thajský baht je národní měnou Thajska. Jeho ISO 4217 kód je THB, jedna setina se nazýva „satang“. Do oběhu pronikl v roce 1928, kdy nahradil do té doby používaný tical.

Mince a bankovky

Platné mince, které se dnes v Thajsku používají, jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 satangů a dále 1, 2, 5, 10 bathů. Bankovky v oběhu mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 500, 1000 bahtů.

Mince nejnižších hodnot (1, 5 a 10 satangů) se již v oběhu téměř nevyskytují, přesto zůstávají zákonným platidlem. Kromě základních série mincí existuje i mnoho verzí mincí 1, 2, 5 a 10 bahtů, které byly vydány se změněným vzhledem jako pamětní oběžné mince. Tyto mince mají shodné parametry jako standardní mince, lze s nimi platit.

Na aversní straně všech bankovek je vyobrazen současný thajský král Bhumiphol Adulyadej v generálské uniformě, na reversní straně jsou vyobrazeni bývalí thajští králové. Mince mají na aversní straně vyobrazené zdejší krále (tzn: v oběhu jsou i strarší mince, na kterých jsou podobizny bývalých králů), reversní strany mincí nesou vyobrazení zdejších chrámů.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Thajský baht ve Wikimedia Commons