David Grudl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Texy!)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Grudl
David Grudl
Narození 23. ledna 1978 (41 let)
Moravská Třebová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Grudl (znám též pod přezdívkou DGX, * 23. ledna 1978) je český programátor,[1] podnikatel a publicista.[2] Je znám především díky převaděči textu do XHTML Texy!, PHP frameworku Nette Framework, databázovému layeru Dibi a svému blogu La Trine.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Moravské Třebové, do osmnácti let žil v Břeclavi. Rok[3] pracoval jako IT administrátor a DTP grafik. Poté se uchýlil k pozici programátora (nebo, podle jeho slov, „spisovatele programů“), lektora nabízejícího školení ke svým softwarovým produktům na volné noze.

Má bratra Denise Grudla a bydlí s partnerkou v Praze.[4]

Práce[editovat | editovat zdroj]

David Grudl je znám především díky své práci na PHP open source projektech:

Dibi[editovat | editovat zdroj]

Dibi je PHP databázový layer, který se snaží zjednodušit zápis SQL příkazů a ulehčit rutiny, se kterými se programátor běžně setkává, např. získání výsledku jako dvourozměrné pole, import/export SQL souboru, vytvoření asociativního pole ze dvou sloupců apod. Dibi má implementovanou ochranu proti SQL injection, je napsána v objektovém PHP 5 a distribuuje se též v jednosouborové verzi. Obsahuje ovladače pro práci s 8 typy databází – MySQL, MySQLi, PostgreSQL, SQLite, ODBC a experimentálně MS SQL, Oracle a PDO.

Nette Framework[editovat | editovat zdroj]

Nette Framework je MVC framework napsaný pro PHP 5 (PHP >= 5.2.0). Využívá událostmi řízené programování a z velké části je založen na použití komponent, díky nímž programátor nemusí žádný kód psát dvakrát.[5] Na frameworku Nette je neobvyklá práce s odkazy. Ty se nepíší ve formě URL, ale odkazují se přímo na funkci, kterou kliknutí zavolá.[6] Díky této technologii je možné jednoduše spravovat a měnit pěkné URL z jednoho místa.[7] Části Nette lze využívat též samostatně – oblibu našly moduly Nette\Forms, Nette\Debug, Nette\Templates. Na internetu proto můžeme najít i jejich deriváty.

Texy![editovat | editovat zdroj]

Texy! je PHP knihovna pro převod čistého textu do (X)HTML. Vychází z myšlenky, že v (X)HTML je důležitější logická struktura, než samotná vizuální podoba[8] – na rozdíl třeba od novin či WYSIWYG editoru. Snaží se tedy mít intuitivní syntaxi, aby zdrojový kód byl pro člověka plně čitelný i bez dalších znalostí.

Sblog a Sazka[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008, několik dní po prodeji blogovacího systému Blog.cz společností Jyxo televizi Nova Grudl na svém blogu upozornil na podezřelé navyšování počtu založených blogů. Posléze bylo zjištěno, že blogy (splogy, spamové blogy) vytvářel uživatel Stanislav Humplík pomocí tzv. generátoru. Celkem šlo podle sdělení provozovatele o 1300 blogů z celkového počtu 520 000.[9]

V roce 2009 upozornil[10] na bezpečnostní chybu společnosti Sazka v provozování internetového sázení. Kvůli této chybě mohlo docházet k vyzrazování důvěrných osobních dat uživatelů.[11]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

 1. David Grudl (DavidGrudl) on Twitter
 2. David Grudl – Zdroják
 3. David Grudl | LinkedIn
 4. Twitter / DavidGrudl: BREAKING NEWS: právě jsem ...
 5. Nette: začínáme aneb motivace
 6. Píšeme první aplikaci, Nette Framework
 7. Routování URL | Nette Framework
 8. Ano! Redakční systémy nejsou škodlivé., La Trine
 9. Splog: fenomén, který potrápil Blog.cz [online]. Internet Info, s.r.o. [cit. 2009-09-22]. Dostupné online. 
 10. Bezpečnostní díra na e-sazka.cz [online]. La Trine [cit. 2009-09-22]. Dostupné online. 
 11. Sazka vsadila na díru v e-sázení [online]. Internet Info, s.r.o. [cit. 2009-09-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

PHP projekty[editovat | editovat zdroj]