Tetra citronová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Tetra citronová

Tetra citronová (samec)
Tetra citronová (samec)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: trnobřiší (Characiformes)
Čeleď: tetrovití (Characidae)
Rod: tetra (Hyphessobrycon)
Binomické jméno
Hyphessobrycon pulchripinnis
Ahl, 1937

Tetra citronová (Hyphessobrycon pulchripinnis) je drobná sladkovodní rybka z čeledi tetrovití. Pochází z Jižní Ameriky a je chována po celém světě jako společenská a nenáročná akvarijní rybka.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé z boků zploštělé. Na úrovni břišních ploutví začíná vysoká hřbetní ploutev, za níž se nachází menší tuková ploutvička. Řitní ploutev je protáhlá a první paprsky jsou prodloužené. Ocasní ploutev výrazně vykrojená. Ústa koncová. U tohoto druhu se projevuje pohlavní dimorfismus, kdy samička má vyšší tělo a je plnější zatímco samečci jsou štíhlejší a mají výraznější černý lem na řitní ploutvi.[1]

Tetra citronová má zeleno-žlutavý nádech, hřbet je tmavší zeleně až hnědavě zbarvený.[2] Výrazné oko má červeně zbarvenou horní část duhovky. Řitní ploutev je černě lemovaná a první prodloužené paprsky jsou sytě žluté. Hřbetní ploutev a tuková ploutvička je taktéž černo-žlutá.[3]

Druh běžně dorůstá délky okolo 4 cm a hmotnosti 1,4 g.[4] Dožívá se věku 5 let.[5]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál původního rozšíření zahrnuje povodí jihoamerických řek Tapajós a Amazonky a okolí Pará.[5] Jako akvarijní rybička je chována po celém světě.

Jedná se o společenskou rybku, která obsazuje především střední a spodní část vodního sloupce, kde také přijímá potravu. Vyhovuje jí mírně kyselá voda o teplotě v rozmezí 23–28 °C a tvrdosti 3–22°dGH.[3]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové jsou všežravé a živí se převážně drobnými korýši, červy a vodními řasami.[5] V zajetí je lze krmit i vločkovaným krmivem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové se v období rozmnožování vytírají opakovaně v několikadenních intervalech.[6] Samička může naklást až 300 jiker[5] (v průměru 160), o velikosti přibližně 0,74 mm ze kterých se přibližně za 24 hodin po oplodnění líhne potěr.[6] Druh se poměrně snadno rozmnožuje i v zajetí. Rodiče o potomstvo nepečují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PAYSAN, Klaus. Akvarijní ryby. 4. vyd. Praha : Granit, 2003. ISBN 80-7296-021-0. S. 54.  
  2. Tetra citrónová [online]. Rybicky.net, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online.  
  3. a b HORÁČEK, Petr. Tetra citrónová (Hyphessobrycon pulchripinnis) [online]. Velká encyklopedie akvarijních rybiček, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online.  
  4. TORRES, Armi G.; FROESE, Rainer. Hyphessobrycon pulchripinnis, Lemon tetra [online]. FishBase, rev. 2009-05-14, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online.  
  5. a b c d Lemon tetra - Hyphessobrycon pulchripinnis [online]. Aqua-Fish.net, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b COLE, Brian; KOTOL, Paul; HARING, Michael. Spawning and Production of the Lemon Tetra [PDF]. Center for Tropical and Subtropical Aquaculture, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]