Tetra citronová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTetra citronová
alternativní popis obrázku chybí
Tetra citronová (samec)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád trnobřiší (Characiformes)
Čeleď tetrovití (Characidae)
Rod tetra (Hyphessobrycon)
Binomické jméno
Hyphessobrycon pulchripinnis
Ahl, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tetra citronová (Hyphessobrycon pulchripinnis) je drobná sladkovodní rybka z čeledi tetrovití. Pochází z Jižní Ameriky a je chována po celém světě jako společenská a nenáročná akvarijní rybka.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé z boků zploštělé. Na úrovni břišních ploutví začíná vysoká hřbetní ploutev, za níž se nachází menší tuková ploutvička. Řitní ploutev je protáhlá a první paprsky jsou prodloužené. Ocasní ploutev výrazně vykrojená. Ústa koncová. U tohoto druhu se projevuje pohlavní dimorfismus, kdy samička má vyšší tělo a je plnější zatímco samečci jsou štíhlejší a mají výraznější černý lem na řitní ploutvi.[2]

Tetra citronová má zeleno-žlutavý nádech, hřbet je tmavší zeleně až hnědavě zbarvený.[3] Výrazné oko má červeně zbarvenou horní část duhovky. Řitní ploutev je černě lemovaná a první prodloužené paprsky jsou sytě žluté. Hřbetní ploutev a tuková ploutvička je taktéž černo-žlutá.[4]

Druh běžně dorůstá délky okolo 4 cm a hmotnosti 1,4 g.[5] Dožívá se věku 5 let.[6]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál původního rozšíření zahrnuje povodí jihoamerických řek Tapajós a Amazonky a okolí Pará.[6] Jako akvarijní rybička je chována po celém světě.

Jedná se o společenskou rybku, která obsazuje především střední a spodní část vodního sloupce, kde také přijímá potravu. Vyhovuje jí mírně kyselá voda o teplotě v rozmezí 23–28 °C a tvrdosti 3–22°dGH.[4]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové jsou všežravé a živí se převážně drobnými korýši, červy a vodními řasami.[6] V zajetí je lze krmit i vločkovaným krmivem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové se v období rozmnožování vytírají opakovaně v několikadenních intervalech.[7] Samička může naklást až 300 jiker[6] (v průměru 160), o velikosti přibližně 0,74 mm ze kterých se přibližně za 24 hodin po oplodnění líhne potěr.[7] Druh se poměrně snadno rozmnožuje i v zajetí. Rodiče o potomstvo nepečují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. PAYSAN, Klaus. Akvarijní ryby. 4. vyd. Praha: Granit, 2003. ISBN 80-7296-021-0. S. 54. 
  3. Tetra citrónová [online]. Rybicky.net [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  4. a b HORÁČEK, Petr. Tetra citrónová (Hyphessobrycon pulchripinnis) [online]. Velká encyklopedie akvarijních rybiček [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  5. TORRES, Armi G.; FROESE, Rainer. Hyphessobrycon pulchripinnis, Lemon tetra [online]. FishBase, rev. 2009-05-14 [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  6. a b c d Lemon tetra - Hyphessobrycon pulchripinnis [online]. Aqua-Fish.net [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. a b COLE, Brian; KOTOL, Paul; HARING, Michael. Spawning and Production of the Lemon Tetra [PDF]. Center for Tropical and Subtropical Aquaculture, únor 1999 [cit. 2009-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-16. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]