Tetra citronová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTetra citronová
alternativní popis obrázku chybí
Tetra citronová (samec)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádtrnobřiší (Characiformes)
Čeleďtetrovití (Characidae)
Rodtetra (Hyphessobrycon)
Binomické jméno
Hyphessobrycon pulchripinnis
Ahl, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tetra citronová (Hyphessobrycon pulchripinnis) je drobná sladkovodní rybka z čeledi tetrovití. Pochází z Jižní Ameriky a je chována po celém světě jako společenská a nenáročná akvarijní rybka.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé z boků zploštělé. Na úrovni břišních ploutví začíná vysoká hřbetní ploutev, za níž se nachází menší tuková ploutvička. Řitní ploutev je protáhlá a první paprsky jsou prodloužené. Ocasní ploutev výrazně vykrojená. Ústa koncová. U tohoto druhu se projevuje pohlavní dimorfismus, kdy samička má vyšší tělo a je plnější zatímco samečci jsou štíhlejší a mají výraznější černý lem na řitní ploutvi.[2]

Tetra citronová má zeleno-žlutavý nádech, hřbet je tmavší zeleně až hnědavě zbarvený.[3] Výrazné oko má červeně zbarvenou horní část duhovky. Řitní ploutev je černě lemovaná a první prodloužené paprsky jsou sytě žluté. Hřbetní ploutev a tuková ploutvička je taktéž černo-žlutá.[4]

Druh běžně dorůstá délky okolo 4 cm a hmotnosti 1,4 g.[5] Dožívá se věku 5 let.[6]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál původního rozšíření zahrnuje povodí jihoamerických řek Tapajós a Amazonky a okolí Pará.[6] Jako akvarijní rybička je chována po celém světě.

Jedná se o společenskou rybku, která obsazuje především střední a spodní část vodního sloupce, kde také přijímá potravu. Vyhovuje jí mírně kyselá voda o teplotě v rozmezí 23–28 °C a tvrdosti 3–22°dGH.[4]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové jsou všežravé a živí se převážně drobnými korýši, červy a vodními řasami.[6] V zajetí je lze krmit i vločkovaným krmivem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tetry citronové se v období rozmnožování vytírají opakovaně v několikadenních intervalech.[7] Samička může naklást až 300 jiker[6] (v průměru 160), o velikosti přibližně 0,74 mm ze kterých se přibližně za 24 hodin po oplodnění líhne potěr.[7] Druh se poměrně snadno rozmnožuje i v zajetí. Rodiče o potomstvo nepečují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. PAYSAN, Klaus. Akvarijní ryby. 4. vyd. Praha: Granit, 2003. ISBN 80-7296-021-0. S. 54. 
  3. Tetra citrónová [online]. Rybicky.net [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  4. a b HORÁČEK, Petr. Tetra citrónová (Hyphessobrycon pulchripinnis) [online]. Velká encyklopedie akvarijních rybiček [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  5. TORRES, Armi G.; FROESE, Rainer. Hyphessobrycon pulchripinnis, Lemon tetra [online]. FishBase, rev. 2009-05-14 [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. 
  6. a b c d Lemon tetra - Hyphessobrycon pulchripinnis [online]. Aqua-Fish.net [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. a b COLE, Brian; KOTOL, Paul; HARING, Michael. Spawning and Production of the Lemon Tetra [PDF]. Center for Tropical and Subtropical Aquaculture, únor 1999 [cit. 2009-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-16. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]