Testovací sada na covid-19

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Testovací sada na covid-19 je označení pro soupravu prostředků k odběru a dalšímu zpracování zkušebního vzorku pro stanovení diagnózy onemocnění covid-19 u konkrétní osoby. Soupravy jsou určeny k jednorázovému použití, vyrábějí se sériově a musí splňovat podmínky stanovené pro obdobné zdravotnické materiály a pomůcky. Rozlišují se dva základní druhy testů, Rapid test (rychlotest) založený na detekci protilátek IgM a IgG, a PCR test založený na prokázání ribonukleové kyseliny.[1][2]

Rapid test[editovat | editovat zdroj]

Použití plastového pásku pro Rapid test

Rapid testem se zjišťuje přítomnost protilátek, tedy imunoglobulinů IgM a IgG v krevní plazmě, séru nebo krvi. Tento druh testu ale neodhalí onemocnění v prvních dnech po nákaze, a naopak i u vyléčeného pacienta dává pozitivní výsledky, protože protilátky v jeho těle přetrvávají. Z toho důvodu jsou rychlotesty využívány pro detekci infekce především u osob v karanténě, případně pro průzkumy promořenosti populace. Komerčně vyráběné testovací soupravy zpravidla obsahují dezinfekční tampony, nádobku pro získání krevního vzorku, plastové pipety na jedno použití, zkumavku s reagentem a plastový testovací pásek. Pro test se odebírá kapilární krev z konečku prstu a výsledek testu je k dispozici během několika minut.

PCR test[editovat | editovat zdroj]

PCR test je metoda využívající polymerázovou řetězovou reakci (Polymerase Chain Reaction). Test je vhodný především pro osoby s klinickými příznaky infekce nebo s pozitivním Rapid testem. Pokud je výsledek PCR testu negativní, provede se za 24 až 48 hodin druhý PCR test, a je-li opět negativní, může být pacient považován za neinfikovaného nebo již vyléčeného. Pro PCR test se provádí stěr z ústní a nosní sliznice. Testovací souprava tedy musí obsahovat sterilní prostředky pro výtěr z dýchacích cest (stěrové tyčinky nebo tampony) včetně nádobky (zkumavky) pro bezpečné uchování a transport vzorku k dalšímu zpracování, které se pak provádí laboratorně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Novinky.cz | Koronavirus: Jak probíhá testování. special.novinky.cz [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. Koronavirus: Jak se provádí test na COVID-19 - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]