Terezie Andská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Terezie od Ježíše z Los Andes OCD
Datum narození 13. července 1900
Místo narození Santiago de Chile
Datum úmrtí 12. dubna 1920
Místo úmrtí Los Andes
Svátek 13. července
Místo pohřbení Auco-Rinconada
Blahořečena 3. dubna 1987 papežem Janem Pavlem II.
Svatořečena 21. března 1993 tímtéž papežem
Úřady bosá karmelitka
Uctívána církvemi římskokatolická církev
Významné zasvěcené kostely Svatyně svaté Terezie z Los Andes v Los Andes
Atributy křížek; květiny
Patronkou Chile, mladých

Juana Enriqueta Josefina od Nejsvětějšího Srdce Fernández Solar (13. července 1900 Santiago, Chile12. dubna 1920 Los Andes, Chile), známá spíše jako svatá Terezie Andská nebo svatá Terezie od Ježíše (z Los Andes), byla nejmladší svatořečená bosá karmelitka a první světice jihoamerického státu Chile. Shodou okolností je také první mimoevropskou kanonizovanou klauzurovanou sestrou tereziánského Karmelu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od narození po vstup do kláštera[editovat | editovat zdroj]

Narodila se do výše postavené, bohaté a zbožné rodiny, která však během jejího života postupně chudla a ztrácela své postavení. Jejími rodiči byli Miguel Fernández a Lucie Solar. Z počátku jejího života žila celá rodina společně s dědečkem z matčiny strany. Celkem měla 5 sourozenců: sestry Rebeku a Lucitu, bratry Nineta, Lucha a Miguela. V internátu u francouzských Sester Nejsvětějšího srdce Ježíšova prožila bezmála 10 let (jedna z jejich příbuzných se později stala řeholnicí právě tohoto řádu). Během studia dosahovala výborných výsledků, přesto internát a školu u sester předčasně opustila, neboť se její sestra Lucita vdala a odstěhovala se.

Své povolání na Karmel rozpoznala již ve 14 letech. Zpočátku o tom věděl jen její duchovní vůdce a její sestra Rebeka. Když tato její volba vyšla najevo, snažilo se ji okolí všemožně přesvědčit, aby změnila názor. Největší úsilí vynaložila jedna z tet. Do Karmelu Ducha svatého v Los Andes vstoupila 7. května 1919 se souhlasem obou rodičů, ale její sourozenci až na nejmladšího Nineta jsou tímto rozhodnutím zklamáni a těžce je nesou.

Pobyt v klášteře a smrt[editovat | editovat zdroj]

Po 5 měsících postulátu zahájila noviciát obláčkou s řeholním jménem Terezie od Ježíše. Svoji smrt předvídala s měsíčním předstihem.[zdroj?] Pro výjimku ve stanovách se rozhodla složit na smrtelném loži své slavné sliby, i když ještě její kanonický noviciát řádně neskončil. Zemřela v přítomnosti modlících se spolusester a její poslední slova byla: "Můj ženichu".

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Letters of Saint Teresa of Jesus of the Andes – dopisy přeložené do angličtiny
  • deník vydaný pod názvem God the Joy of My Life. The Diary of Blessed Teresa of the Andes

Svatá Terezie od Ježíše z los Andes ve filmu, literatuře a umění[editovat | editovat zdroj]

  • televizní minisérie Teresia de Los Andes (1989)
  • biografie God is All Joy: The Life of St. Teresa od the Andes sepsaná Jennifer Moorcroftovou
  • A New Hymn to God sestaveno Michaelem D. Griffinem, OCD – texty homílií Jana Pavla II. pronesené při příležitosti kanonizace a kardinála Sodana, kterou pronesl při děkovné mši za kanonizaci této řeholnice a meditace na texty mše ke cti sv. Terezie.
  • Testimonies to Blessed Teresa of the Andes sestaveno Michaelem D. Griffinem, OCD – skládá se z nekrologu napsaný krátce po smrti sv. Terezie matkou představenou kláštera, v kterém žila; svědectví bratra Lucha o jeho sestře, které podal během beatifikačního procesu; překlad Así pensaba Teresa de Los Andes, výběr modliteb z deníku sv. Terezie; Relatio sepsané Fr. Valentinem Maccaem OCD; texty sepsané sestrami karmelitkami z Los Andes.

Kanonizace[editovat | editovat zdroj]

Jan Pavel II. ji nejprve blahořečil 3. dubna 1987 v Santiagu de Chile, následně ji 21. března 1993 svatořečil v Římě.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Již při první návštěvě v Karmelu v Los Andres jí matka představená oznamuje, že má pro ni vybrané jméno Terezie od Ježíše.
  • Z čistě praktických důvodů bývá nazývána Terezií Andskou, aby byla odlišena od zakladatelky Bosého Karmelu, svaté Terezie z Ávily, která užívala stejné řeholní jméno.
  • Všichni její sourozenci a oba rodiče ji přežili.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]