Teorie rozbitého okna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Teorie rozbitého okna, kterou vyvíjeli politolog Jamese Q. Wilsona a kriminolog George Kellinga, říká, že zločinnost může být výsledkem součtu menších zločinů a prostředí, v němž člověk žije. Tedy v prostředí, kde jsou posprejované zdi a rozbitá okna, mají lidé pocit, že se o ně nikdo nezajímá a všímavost k tomu, co se kolem děje, klesá. Poté si člověk řekne: To okno už stejně bylo rozbité, tak proč bych si odtamtud něco nevzal. Lidé totiž získávají často oprávněný pocit, že si nikdo nevšimne co dělají, nebo to bude každému jedno.

Krokem k řešení problému kriminality je podle amerického sociálního psychologa Philipa G. Zimbarda zlepšení prostředí k životu v problémových oblastech. To znamená, že by se měla zasklít rozbitá okna, přemalovat posprejované zdi, uklidit vraky aut a podobně.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Zimbardo provedl terénní výzkum, ve kterém zaparkoval dvě ojetá auta, jedno v neklidném Bronxu v New Yorku, druhé v poklidném Palo Alto v Kalifornii. Oběma mírně pootevřel střechu, což mělo sloužit jako spouštěcí stimul pro vandalismus. Dění okolo obou aut Zimbardo pečlivě sledoval.

V Bronxu vandalové udeřili hned během prvních deseti minut a během dvou dnů Zimbardo zaznamenal 23 útoků na auto buď se záměrem jej poničit, nebo si z něj něco vzít. Zvláštní bylo, že se vandalství účastnili většinou dobře oblečení muži ze střední třídy.

V Palo Alto se neodehrál žádný útok a když Zimbardo auto po pěti dnech odstranil, několik lidí zavolalo na policii, že jej někdo ukradl.

Proč byly obě situace tak odlišné?[editovat | editovat zdroj]

V klidném Palo Alto mohl zafungovat reciproční altruismus. Když se lidé starají o to, co se děje kolem nich, očekávají, že jim to někdo vrátí. Cítí se jako součást společenství. Ale v Bronxu, kdy se nikdo o nic a nikoho nestará, lidé jsou si navzájem cizí. Lidé, okolo kterých procházíte, nemají ponětí o tom, že existujete a vy nemáte ponětí o tom, že existují oni. Anonymita z lidí, podle Zimbarda, činí potenciální vrahy a násilníky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • ZIMBARDO, Philip G. Moc a zlo. Praha: Moraviapress, 2005. 200 s. ISBN 80-86181-80-4. S. 52 - 54. (česky) 
  • ZIMBARDO, Philip G. The human choice: Individuation, reason, and order versus deindividuation, impulse, and chaos.. Nebraska Symposium on Motivation [online]. 1969 [cit. 9.1.2012]. Roč. 17, s. 237-307. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]