Přeskočit na obsah

Temburong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Daerah Temburong
Geografie
Hlavní městoBangar
Statusdaerah
Souřadnice
Rozloha1 166 km²
Nejvyšší bodBukit Pagon (1850 m n. m.)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel8 852 (2011)
Hustota zalidnění7,6 obyv./km²
Správa regionu
StátBrunejBrunej Brunej
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Temburong je nejvýchodnější a nejméně lidnatý ze čtyř okresů (daerah), na které je rozdělen stát Brunej na ostrově Borneo. Vytváří exklávu oddělenou od zbytku země územím Malajsie. Má rozlohu 1166 km² a žije v něm 8852 obyvatel (podle sčítání z roku 2011),[1] hlavním městem je Bangar se čtyřmi tisíci obyvatel. Temburong se dále dělí na pět menších administrativních jednotek (mukim): Amo, Bangar, Batu Apoi, Bokok a Labu, a ty na 75 obcí (kampung).

Exkláva vznikla v roce 1890, kdy Charles Brooke, bílý rádža Sarawaku, zabral oblast Limbang tvořící koridor sahající až k Brunejskému zálivu a dělící brunejské území na dvě části. V březnu 2020 byl otevřen 30 km dlouhý most Sultána Omara Aliho Saifuddeina přes záliv, který spojil Temburong s hlavním městem Bandar Seri Begawan, aby nebylo nadále nutné jezdit přes malajsijské území a absolvovat pohraniční kontroly.[2]

Region je porostlý převážně primárním tropickým pralesem, byl zde zřízen národní park Ulu Temburong, kde roste endemický druh bambusu Temburongia. Díky mimořádně zachované přírodě se stává oblast významnou turistickou destinací.[3] Na území Temburongu se nachází nejvyšší brunejská hora Bukit Pagon (1850 m n. m.). Západní hranici se Sarawakem tvoří řeka Pandaruan a východní řeka Sungai Bangau, městem Bangar protéká řeka Sungai Temburong, která dala okresu jméno. U pobřeží se nacházejí ostrovy Palau Selirong, Palau Siarau a Palau Kitang.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statoids
  2. Borneo Bulletin. borneobulletin.com.bn [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-19. 
  3. ASEAN Tourism. www.aseantourism.travel [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-05-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]