Temburong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daerah Temburong
Temburong (červeně) na mapě Bruneje
Temburong (červeně) na mapě Bruneje
Geografie
Hlavní město Bangar
Status daerah
Souřadnice
Rozloha 1 166 km²
Nejvyšší bod Bukit Pagon (1850 m n. m.)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 8 852 (2011)
Hustota zalidnění 7,6 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Temburong je nejvýchodnější a nejméně lidnatý ze čtyř okresů (daerah), na které je rozdělen stát Brunej na ostrově Borneo. Vytváří exklávu oddělenou od zbytku země územím Malajsie. Má rozlohu 1166 km² a žije v něm 8852 obyvatel (podle sčítání z roku 2011),[1] hlavním městem je Bangar se čtyřmi tisíci obyvatel. Temburong se dále dělí na pět menších administrativních jednotek (mukim): Amo, Bangar, Batu Apoi, Bokok a Labu, a ty na 75 obcí (kampung).

Exkláva vznikla v roce 1890, kdy Charles Brooke, bílý rádža Sarawaku, zabral oblast Limbang tvořící koridor sahající až k Brunejskému zálivu a dělící brunejské území na dvě části. Staví se 30 km dlouhý most přes záliv, který má spojit Temburong s hlavním městem Bandar Seri Begawan, aby nebylo nadále nutné jezdit přes malajsijské území a absolvovat pohraniční kontroly. Otevření mostu je plánováno na rok 2019.[2]

Region je porostlý převážně primárním tropickým pralesem, byl zde zřízen národní park Ulu Temburong, kde roste endemický druh bambusu Temburongia. Díky mimořádně zachované přírodě se stává oblast významnou turistickou destinací.[3] Na území Temburongu se nachází nejvyšší brunejská hora Bukit Pagon (1850 m n. m.). Západní hranici se Sarawakem tvoří řeka Pandaruan a východní řeka Sungai Bangau, městem Bangar protéká řeka Sungai Temburong, která dala okresu jméno. U pobřeží se nacházejí ostrovy Palau Selirong, Palau Siarau a Palau Kitang.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]