Teleček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Teleček
Cesta z Chrášťan do Sobína přes Teleček (pohled ze severního úbočí k severu, hřeben Telečku přechází cesta kolmo nedaleko za zády fotografa)
Cesta z Chrášťan do Sobína přes Teleček
(pohled ze severního úbočí k severu, hřeben Telečku přechází cesta kolmo nedaleko za zády fotografa)

Vrchol399 m n. m.
Poznámkanejvyšší bod Prahy
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříPražská plošina / Říčanská plošina / Třebotovská plošina
Souřadnice
Teleček
Teleček
PovodíVltava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o nejvyšším bodě Prahy. O lokalitě na území města Milovice, u části Mladá, pojednává článek Teleček (Milovice).

Teleček (399 m n. m., někdy se udává 397 m n. m.) je kóta, která je nejvyšším místem na území Prahy.[1][2] Podle plánu města z Kartografie Praha se tato kóta nachází na hranici Prahy, na hranici pražského katastrálního území Sobín (v městské části Zličín) a území obce Chrášťany, v neosídlené lokalitě s pomístním názvem Za hospodou, asi 1,2 km jižně od zástavby Sobína a 0,5 km severně od dálnice D5.

Ve skutečnosti nejde o vrchol, ale jen o místo, kde hranici Prahy protíná pozvolna klesající východoseverovýchodní hřebínek, jehož nejvyšší vrchol Růžová (410 m n. m.) leží severně od Rudné, odkud nevýrazný hřebínek pokračuje dále na severozápad k Červenému Újezdu. Nejvyšším pražským vrcholem proto není Teleček, ale nedaleká, o něco nižší Kopanina (390 m n. m.).

Název „Teleček“ se v mnoha mapách a plánech vůbec neuvádí. Míst s podobnou nadmořskou výškou je na rozsáhlé ploché terase, do níž zasahuje západní část Prahy a území sousedních obcí, více.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní údaje o Praze, Pražská informační služba - Pražská NEJ
  2. Pražská informační služba – nadmořské výšky, Pražská informační služba