Tekoma vzpřímená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTekoma vzpřímená
alternativní popis obrázku chybí
Trubkovité květy tekomy vzpřímené
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď trubačovité (Bignoniaceae)
Rod tekoma (Tecoma)
Binomické jméno
Tecoma stans
(L.) Juss. ex Kunth
Synonyma
 • Bignonia frutescens Mill. ex A. DC.
 • Bignonia stans L.
 • Gelseminum stans (L.) Kuntze
 • Stenolobium stans (L.) Seem.
 • Tecoma mollis Kunth [2][3][4]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tekoma vzpřímená[5] (Tecoma stans), česky též protiha vzpřímená,[6] je teplomilná okrasná rostlina která je pro atraktivní vzhled svých žlutých trubkovitých květů rozšířena téměř ve všech oblastech zeměkoule kde neklesá teplota pod bod mrazu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze subtropických a tropických oblastí Nového světa, od jihu Spojených států amerických až po sever Argentiny. Rostlina byla pro svůj vzhled a nenáročné pěstování rozšířena do Afriky, Jihovýchodní Asie, Austrálie i na ostrovyTichomoří kde zplaněla a stala se obtížným plevelem.[7]

Ve své domovině roste na poměrně neúrodných stanovištích s  vápnitou kamenitou půdou, v  roklích, okolo cest a ve světlých lesích s dlouhým obdobím sucha prostřídaným jen nízkými srážkami; pro svou malou náročnost se využívá k  zastavení eroze půdy. Naopak v nově osídlených oblastech upřednostňuje výživné, středně vlhké půdy a často je k vidění v  okolí lidských sídel kde rychle vytváří souvislé porosty na narušovaných místech. Vyrůstá do nadmořské výšky 1500 m n. m.[2][8][9]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nízké stromy nebo husté keře dorůstající do 5 m, zřídka i výše. V tropických oblastech jsou stálezelené a v chladnějších opadávají, snesou pokles teploty jen do -2 °C. Kořeny, z kterých rostlina opětovně obráží, u některých kultivarů přežijí mráz i pod -14 °C. Kůra kmene a starších větví dostává světle hnědou barvu a korkovatí. Na tenkých, nazelenalých větvích vyrůstají vstřícně krátce řapíkaté zpeřené listy až 40 cm dlouhé, jasně zelené a na spodní straně jemně chlupaté. Jsou složené ze 3 až 11 podlouhlých kopinatých nebo eliptických lístků se špičatým vrcholem a pilovitým okrajem. Největší koncový lístek dosahuje délky od 4 do 20 cm a šířky 1 až 6 cm, boční lístky bývají dlouhé 3 až 9 cm a široké 0,8 až 2,5 cm, jejich řapíčky jsou dlouhé do 1 cm.

Nápadné pětičetné oboupohlavné a jen slabě vonné květy mají stopky 4 až 8 mm dlouhé. Vyrůstají na koncích větviček ve vztyčených květenstvích hroznech které bývají až 20květé. Malý kalich je složen ze zelených trojúhlých lístků. Trubkovitá koruna je dlouhá až 6 cm; u báze je úzká, pak se nálevkovitě rozšiřuje a zakončena je překrývajícími se širokými laloky s lemem částečně zvlněným. Korunní lístky jsou barvy žluté, v květní trubce mají 7 načervenalých proužků. V květu jsou 4 chlupaté zakřivené tyčinky dvě a dvě nestejně dlouhé (1,5 až 2 cm) nesoucí čárkovité žluté prašníky a jedna kratší patyčinka délky jen 0,5 cm. Z protáhlého svrchního semeníku vyrůstá asi 2 cm dlouhá čnělka s dvoulaločnou bliznou. Květy opylují včely, motýli a přilétají k nim i kolibříci. Med vyrobený z pylu těchto květů je považován za jedovatý.

Podlouhlé vřetenovité plody jsou hnědé tobolky ve tvaru lusků, na průřezu jsou kulaté a visí ve skupinách. Dosahují délky 16 až 20 cm a šířky jen 0,5 až 1 cm, na koncích jsou zúžené. Tobolky pukající podélně ve švu obsahují množství zploštělých semen, 7 až 9 mm dlouhých, která mají nažloutle bílá blanitá křídla. Ploidie: n = 18.[2][8][9][10][11]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tekoma vzpřímená se většinou rozmnožuje čerstvými semeny, která z jara klíčí v písčité půdě do 4 týdnů asi z 85 %. Řízky z polodřevnatých větviček zasazené v létě zakoření při velké vzdušné vlhkosti. Semena nebo přímo mladé rostlinky jsou nabízeny ke koupi zahradnickými závody.[8][9]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tekoma vzpřímená patří k oblíbeným tropickým rostlinám téměř po celé zeměkouli, v mírném podnebném pásmu (např. v ČR) se vysazuje do kontejnerů a přezimuje při teplotě 5 až 12 °C. Mimo klasické žluté barvy se pěstují také odrůdy kvetoucí oranžově. Květy po opadu vydrží ještě dlouho než uschnou, vytvářejí pod rostlinou zlatý koberec. Pro omlazení a zvýšení počtů květů ji lze v předjaří seřezávat a tvarovat

Rozkvetlých květů se používá k ochucení jídel a sirupů, kořene jako náhražky chmele při výrobě piva. Mladé větve a listy jsou alternativním krmivem pro skot a kozy. Dřevo se využívá k výrobě nábytku, luků a kanoi, dobře se opracovává a soustruží, slouží i jako palivo. Z listů se vyrábí insekticidní přípravky proti některým motýlím housenkám. Obsahují také sloučeniny zvané "catnip" které svou vůní lákají kočkovité, obdobně jako naše šanta kočičí.

Květ rostliny se používá v lidovém léčitelství při léčbě cukrovky, drcená kůra k hojení povrchových ran a kořen při poranění vnitřních orgánů a zažívacích obtížích, odvar z listů slouží k přípravě nervového tonika a mírní alkoholem způsobenou nevolnost. Má však i nepříjemnou vlastnost, šťáva z listů ve větším množství podporuje růst kvasinek kandida bělostná (Candida albicans) které způsobují na pokožce obtížně léčitelnou mykózu.[2][8][9]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Tekoma vzpřímená je oficiální květinou Amerických Panenských ostrovů a národní květinou Bahamských ostrovů.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-12]
 2. a b c d e SVOBODOVÁ, Věra. BOTANY.cz: Protiha vzpřímená [online]. BOTANY.cz, rev. 05.03.2011 [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (česky) 
 3. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Tecoma stans [online]. BioLib, o. s., rev. 28.06.2006 [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (česky) 
 4. Katalog botanických zahrad Florius: Protiha vzpřímená [online]. Unie botanických zahrad ČR, Botanická zahrada hl. m. Prahy, Praha 7 [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (česky) 
 5. KUNTE, Libor; ZELENÝ, Václav. Okrasné rostliny tropů a subtropů. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-1548-3. 
 6. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 
 7. Risk Assessments for Hawaii and the Pacific Islands: Tecoma stans [online]. Department of Agriculture, Fisheries and Forestry, Canberra, AU [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. a b c d Tecoma stans [online]. CONABIO Comisión Nacional Biodiversidad Mexicana, Mexico City, Mexico [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (španělsky) 
 9. a b c d Plant Profile List: Tecoma stans [online]. Floridata.com, Tallahassee, FL, USA [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Flora of Pakistan: Tecoma stans [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Dendrologie.cz: Tecoma stans [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 09.02.2007 [cit. 2012-07-26]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]