Tekeze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tekeze (Setit)
Tekeze v Etiopii (svazový stát Tigraj)
Tekeze v Etiopii (svazový stát Tigraj)
Základní informace
Délka toku608 km
Plocha povodí66 800 km²
Průměrný průtokEmbamadre 143 m³/s
SvětadílAfrika
Pramen
Ústí
Protéká
EtiopieEtiopie Etiopie
EritreaEritrea Eritrea
SúdánSúdán Súdán
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Nil, Atbara
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tekeze (anglicky Tekezé River), známá též pod názvem Setit, je velká řeka protékající převážně na etiopském území. Je to významný pravostranný přítok řeky Atbary. Délka toku činí 608 km. Plocha povodí dle FAO měří 66 800 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení na severu EtiopieSimienských horách, jež jsou nejvyšší částí Etiopské vysočiny. Na horním toku teče převážně severním směrem. Na středním toku si řeka razí cestu na severozápad hlubokým kaňonem. Dolní tok směřuje k západu, tvoří hranici mezi Etiopií a Eritreou. Níže po proudu vtéká Tekeze-Setit na území Súdánu, kde se vlévá zprava do řeky Atbary.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Neovlivněné rozložení průtoku během roku ve stanici Embamadre

Vodní režim Tekeze byl před výstavbou stejnojmenné přehrady velmi podobný vodnímu režimu Atbary, který je v současné době také výrazně ovlivněn hospodařením na tomto vodním díle. Maxim řeka dosahovala v červenci až srpnu.[1] Po zbytek roku měla nízký stav vody.[1] Na rozdíl od dolního toku Atbary však byla stálá. Průměrný roční průtok (Qr) během měření v roce 1976 ve stanici Embamadre v Etiopii (plocha povodí k profilu 45 700 km²) činil 143 m³/s.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Energetika[editovat | editovat zdroj]

Etiopii, přesněji na hranicí svazových států Amharsko a Tigraj, byla na řece v únoru roku 2009 dokončena stavba hydroelektrárny Tekeze, jejíž 188 m vysoká betonová hráz zadržuje 9,3 km³ vody.[2] Celkový výkon všech čtyř turbín je 300 MW.[2] V době dokončení se jednalo o nejvyšší přehradní hráz na africkém kontinentě.[2]

Na dolním toku řeky Setit ve východním Súdánu byla během let 20102017 vybudována přehrada Burdana.[3] Hráz vodního díla je vysoká 50 m a nachází se zhruba 20 km nad soutokem s Atbarou, na níž nedaleko odtud souběžně probíhala výstavba dalšího vodního díla s 55 m vysokou hrází, které se nazývá Rumela.[3] Hráze obou přehrad jsou spojeny a vytvářejí tak 13 km dlouhý celek.[3] Tato zdvojená přehrada s celkovým objemem 2,7 km³ a dvěma nezávislými bezpečnostními přelivy slouží k výrobě energie a zároveň reguluje průtoky v obou řekách.[3] Další význam spočívá v zachycení splavenin, které by zanášely vodní nádrž Khashm el-Girba.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c River Discharge Database – Vodní režim řeky Tekeze ve stanici Embamadre [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-06-10. (anglicky) 
  2. a b c Ethiopian Review – Overview of Tekeze hydroelectric power plant General [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d e Preserve the Middle Nile – Twin Dam in Eastern Sudan: Rumela Dam on Upper Atbara and Burdana Dam on Setit [online]. [cit. 2021-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]