Te Rauparaha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Te Rauparaha na dobové fotografii

Te Rauparaha (1768 - 1849) byl maorský náčelník. Maorové i Pākehā (Evropané) se ho báli a uznávali jej více než ostatní velké náčelníky jeho doby, jako byli Hongi Hika, Mananui Te Heu Heu nebo Te Wherowhero. Po 22 let, kdy byl náčelníkem kmene Ngati-Toa, vedl své válečníky do divokých bitev s ostatními kmeny na severní části Jižního ostrova a jižní části Severního ostrova.

Bitvy s kmeny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1821 příslušníci kmene Waikato vstoupili na rybářská území kmene Ngati-Toa na severozápadním pobřeží Severního ostrova poblíž Kawhia. Jako pomstu Te Rauparaha zaútočil na jejich vesnici a při tomto útoku zabili a snědli dva jejich náčelníky. Waikato přichystali velký útok na Ngati-Toa, ale tento kmen uprchl a Te Rauparaha své lidi ve velké heke (migraci) dovedl na ostrov Kapiti poblíž výše zmíněného SZ pobřeží.

Te Rauparaha

Z ostrova Kapiti poté Te Rauparaha napadal ostatní kmeny. Nejbrutálnější byl útok na vesnici kmene Ngati-Tahu na Jižním ostrově v roce 1830. Přemluvil kapitána velrybářské lodě, aby ho a jeho válečníky převezl do Akaroa, kde pobili všechny vesničany a vrátili se na loď s koši plnými lidského masa.

Příchod Evropanů[editovat | editovat zdroj]

Te Rauparaha terorizoval a zabíjel Evropany poté, co se v roce 1840 britští imigranti usadili ve Wellingtonu a Nelsonu. V roce 1846 jej britští vojáci zajali u Porirua a dva roky strávil ve vězení.