Te Rauparaha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Te Rauparaha
Te Raparaha, chief of the Kawias, watercolour by R. Hall, c. 1840s.jpg
Narození 1760
Úmrtí 27. listopadu 1849 (ve věku 88–89 let)
Ōtaki
Příbuzní Noel Cook (pravnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Te Rauparaha (1768 - 1849)[1] byl maorský náčelník (rangatira). Maorové i Pākehā (Evropané) se ho báli a uznávali jej více než ostatní velké náčelníky jeho doby, jako byli Hongi Hika, Mananui Te Heu Heu nebo Te Wherowhero. Po 22 let, kdy byl náčelníkem kmene Ngati-Toa, vedl své válečníky do divokých bitev s ostatními kmeny na severní části Jižního ostrova a jižní části Severního ostrova.

Bitvy s kmeny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1821 příslušníci kmene Waikato vstoupili na rybářská území kmene Ngati-Toa na severozápadním pobřeží Severního ostrova poblíž Kawhia. Jako pomstu Te Rauparaha zaútočil na jejich vesnici a při tomto útoku zabili a snědli dva jejich náčelníky. Waikato přichystali velký útok na Ngati-Toa, ale tento kmen uprchl a Te Rauparaha své lidi ve velké heke (migraci) dovedl na ostrov Kapiti poblíž severozápadního pobřeží.

Te Rauparaha na dobové kresbě

Z ostrova Kapiti poté Te Rauparaha napadal ostatní kmeny. Nejbrutálnější byl útok jeho válečníků na vesnici kmene Ngati-Tahu na Jižním ostrově u dnešního městečka Akaroa v roce 1830. Přemluvil kapitána anglické velrybářské lodě Elizabeth Johna Stewarta, aby ho a jeho válečníky převezl do zálivu u této vesnice, kde pak pobili všechny vesničany.

Příchod Evropanů[editovat | editovat zdroj]

Te Rauparaha terorizoval a zabíjel Evropany poté, co se v roce 1840 britští imigranti usadili ve Wellingtonu a Nelsonu. V roce 1846 jej britští vojáci zajali u Porirua a dva roky strávil ve vězení.

V roce 1848 byl Te Rauparaha kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu z vězení propuštěn a vrátil se ke svému kmenu v Otaki. Zde dal podnět ke stavbě křesťanského kostela nazvaného Rangiātea Church. Je to nejstarší maorský kostel na Novém Zélandě a je pozoruhodný spojením maorských a anglických prvků stavby. Te Rauparaha se však dostavění kostela nedožil. Zemřel 27. listopadu 1849.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OLIVER, Steven: Te Rauparaha – Biography (Te Rauparaha - životopis), http://www.teara.govt.nz/en/biographies/1t74/1. Te Ara – the Encyclopedia of New Zealand, staženo 21. června 2012 (anglicky).
  2. The Building of Rangiātea, http://rangiatea.natlib.govt.nz/BuildingE.htm Archivováno 9. 12. 2011 na Wayback Machine. National Library of New Zealand, staženo 21. června 2012 (anglicky).