Tchajpejské nádraží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchajpejské nádraží
臺北車站
Taipei Main Station
Nadzemní část nádraží
Nadzemní část nádraží
StátTchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan
MěstoTchaj-pej
Souřadnice
Tchajpejské hl. nádraží
Tchajpejské hl. nádraží
Tchajpejské hl. nádraží, Tchaj-wan
Provozovatel dráhyTchajwanská železnice
Kód staniceTPE
V provozu od1891
Dopravních kolejí16 + 8
Návazná dopravaTHSR , Metro Tchaj-pej, Metro Tchao-jüan
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchajpejské nádraží (anglicky Taipei Main Station, znaky 臺北車站, pinyin Táiběi chēzhàn, český přepis Tchaj-pej čche-čan, tchajwansky Tâi-pak Chhia-thâu) je hlavní nádraží Tchaj-peje a největší osobní nádraží na Tchaj-wanu. Propojuje Tchajwanskou železnici (TRA), vysokorychlostní železnici (THSR), Tchajpejské Metro a Metro Tchao-jüan. Denně odbaví okolo 524 000 cestujících.[1] Nádraží se nachází v centrální části města ve čtvrti Čung-čeng, nedaleko severní brány bývalého městského opevnění.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Druhá generace nádražní budovy z roku 1901
Třetí generace nádražní budovy z roku 1941

První dočasná stavba nádraží byla otevřena v roce 1891 poblíž města Twatutia, později součástí Tchaj-peje, jako zastávka na první tchajwanské železnici propojující města Ťi-lung a Sin-ču. V roce 1901, šest let po převzetí Tchaj-wanu Japonskem byla vystavěna první stálá nádražní budova na místě zbořeného městského opevnění. V roce 1940 byla přestavěna a rozšířena jako reakce na zvyšující se počet cestujících. [2]

Sloužila do roku 1989, kdy byla dokončena výstavba současné budovy. Součástí konverze bylo i přemístění nástupišť a celého železničního koridoru v centru města pod zem.[2]

V roce 2007 byla stanice napojena na vysokorychlostní trať THSR. 340km dlouhá cesta z Tchaj-peje do jižní metropole Kao-siung se tak zkrátila na necelých 90 minut.

Linky[editovat | editovat zdroj]

V závorce uveden kód stanice na dané lince

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Big underground maze in heart of Taipei. Focus Taiwan (CNA English News) [online]. Central News Agency, 2020-04-16 [cit. 2020-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Taiwan in Time: From ‘railway wharf’ to national transport hub. Taipei Times [online]. 2020-08-30 [cit. 2020-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]