Tchädžo (Korjo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchädžo
Wang Kon.jpg

Narození31. ledna 877
Kesong
Úmrtí4. července 943 (ve věku 66 let)
Kesong
Místo pohřbeníHjollung
ChoťSinhje
Sindžong
Sinsong
Sinmjongsunsong
Čanghwa
Čongdok
RodičeSedžo a Üsuk
DětiHjedžong
Čongdžong
Kwangdžong
Munwon
Wondžang
Hjoun
Nangnang
Tämok
Munhje
Čungtchong
Hungbang
Tädžong
Andžong
Wonnjong
Hjosong
Wang Čik
Uisongbuwon
Wang Tchä
Wang Ü
Inä
Čoi
Sonui
Wang Sumeun
Kwanjuwon
Wang SunAn
Wang Heomok
Wang Heodji
Wang Heodje
Wang Heomong
Wang BopTen
Wang Chari
PříbuzníHunghwa a Kjonghwa (vnoučata)
Profesepolitik
Náboženstvíbuddhismus
CommonsWang Geon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tchädžo (korejsky 태조, 31. ledna 877 Songak – 4. července 943 tamtéž), narozený s jménem Wang Kŏn (korejsky 왕건), byl zakladatelem dynastie Korjo vládnoucím stejnojmennému království v letech 918–943.

Narodil se v Songaku (송악, pozdější Käsŏng) do kupecké rodiny obchodující na Rjesŏnggangu v tehdejším království Sjednocená Silla. Jeho otci se podařilo na obchodování s Čínou velmi zbohatnout. V počátcích kariéry Wang Kŏna, které spadají do období pozdních třech království, se Silla nacházela v obtížné situaci, kdy královna Činsŏng postrádala autoritu a řada místních vůdců ji neuznávala. Na severozápadě mezi nimi vynikal Kung Je (pozdější král Tchäbongu) a na jihovýchodě Kjŏn Hwŏn, kterým se začalo dařit povstalce sjednocovat. V roce 895 dorazil Kung Je se svým vojskem do Songaku a Wang Kŏn i jeho otec se podřídili jeho autoritě. Wang Kŏn se stal součástí jeho vojska a brzy se stal pro Kung Je jeho oblíbeným generálem. V roce 900 vedl v oblasti Čchungdžu úspěšné tažení proti vojsku Pozdního Päkče. V roce 903 pokračovalo úspěšné námořní tažení u Nadžu.

V roce 913 se stal předsedou vlády nově vzniklého Tchäbongu. Kung následně ztratil podporu, když se začal prohlašovat za Buddhu a tvrdě pronásledovat ty, kdo s jeho pojetím náboženství nesouhlasili. Kromě mnoha mnichů nechal popravit i vlastní manželku s dvěma syny.

V roce 918 se proto dohodli čtyři generálové, Hong Ju, Pä Hjŏn-gjŏng, Sin Sung-gjŏm a Pok Či-gjŏm, že Kunga svrhnou a králem zvolí Wanga Kŏna. Kung je byl následně zabit v oblasti Čchorwonu, kde měl své hlavní město, a králem zvolen Wang Kŏn. Království přejmenoval na Korjo a přesunul hlavní město do Kägjongu.

V roce 927 Kjŏn Hwŏn dobyl Kjŏngdžu, hlavní město Silly, zabil krále, dosadil svého loutkového vládce a táhl se svým vojskem proti Korju. Tchädžo proti nemu rovněž vytáhl. V bitvě sice utrpěl drtivou porážku, ale království se po ní rychle zotavilo a v pozdějších obranných střetnutích už vítězilo.

V roce 935 dospěl král Silly Kjŏngsun k poznání, že zbytek jeho království je neudržitelný, a předal Tchädžovi vládu nad Sillou, který ho nad ní obratem učinil správcem.

V roce 936 se Tchädžovi podařilo dobýt Pozdní Päkče a sjednotil tím Koreu podobně, jako ji na vrcholu své moci sjednotila Sjednocená Silla.

Tchädžo zemřel následkem nemoci v 4. července 943 ve věku 66 let a na trůn po něm nastoupil jeho syn Hjedžong.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tchädžo (Korjo) na slovenské Wikipedii a Taejo (Goryeo) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]