Taz (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taz
Délka toku 1401 km
Plocha povodí 150 000 km²
Průměrný průtok 1450 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
Sibiřské úvaly
62°38′55″ s. š., 84°14′21″ v. d.
Ústí
Tazovská zátoka
67°33′5″ s. š., 78°33′21″ v. d.
Protéká
RuskoRusko Rusko (Ťumeňská oblast - Jamalo-něnecký autonomní okruh, Krasnojarský kraj)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, Karské moře, Tazovská zátoka
Kara sea 3TE.PNG
estuár řeky vyznačený červeně na mapě Karského moře

Taz (rusky Таз) je řeka v Jamalo-něneckém autonomním okruhu Ťumeňské oblasti a částečně také na hranicích s Krasnojarským krajem v Rusku. Je 1401 km dlouhá. Povodí má rozlohu 150 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Sibiřských úvalech a teče mezi bažinami po severovýchodní části Západosibiřské roviny. Údolí řeky je široké a koryto v něm silně meandruje a rozvětvuje se na mnohá ramena. V ústí se nachází mělký práh. Do Tazovské zátoky Karského moře se vlévá několika rameny.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové (54 %) srážky a velkou roli hraje také podzemní voda (27 %). Průměrný roční průtok činí v ústí 1450 m³/s. Ve vzdálenosti 357 km od ústí činí průměrný roční průtok 930 m³/s a maximální dosahuje 6630 m³/s a minimální 157 m³/s. Zamrzá v říjnu a rozmrzá na konci května až na začátku června. Na horním toku dosahuje nejvyšších vodních stavů od konce dubna do září a na dolním toku od konce května do září. Rozsah kolísání úrovně hladiny dosahuje na horním a středním toku až 6 m a na doln9m toku okolo 3 m. Do vzdálenosti 200 km od ústí se projevuje příliv a odliv, mezi nimiž je rozdíl hladiny až 2 m. V průběhu roku proteče 60 % vody na jaře, 21 % vody v létě i na podzim a 19 % vody v zimě. Nejvodnatější měsíc v roce je červen se 40 % celkového ročního průtoku.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na dolním toku je možná vodní doprava. Na řece se průmyslově loví síh (muksun, peleď, severní, malý) a také větší a menší méně významné ryby. V menší míře se loví také jeseter a nelma obecná.

Literatura[editovat | editovat zdroj]