Tarbíkomyš Merriamova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTarbíkomyš Merriamova
alternativní popis obrázku chybí
Tarbíkomyš Merriamova (Dipodomys merriami)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Čeleď pytloušovití (Heteromyidae)
Rod tarbíkomyš (Dipodomys)
Druh tarbíkomyš Merriamova (D. merriami)
Binomické jméno
Dipodomys merriami
Mearns, 1890
Rozšíření Tarbíkomyši Merriamovy v Severní Americe
Rozšíření Tarbíkomyši Merriamovy v Severní Americe
Synonyma

Tarbíkomyš drobná

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarbíkomyš Merriamova (Dipodomys merriami) je malý hlodavec z čeledi pytloušovití (Heteromyidae). Žije v Severní Americe v USA a v Mexiku.

Je to výlučně noční živočich žijící v pouštích, kde si vyhrabává nory s labyrintem tunelů. Živí se převážně semeny, částečně i hmyzem. I když je podobná myším, není s nimi příbuzná.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v Severní Americe na jihozápadě USA (především Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko a Texas) a v Mexiku (severní až střední část a Kalifornský poloostrov).[2] Žije v suchých oblastech v písčitých, kamenitých nebo jílovitých pouštích.[3]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ostatní tarbíkomyši má i tarbíkomyš Merriamova dlouhé zadní nohy, po kterých umí rychle skákat. Přední nohy používá k pohybu jen při pomalé chůzi.

Srst má přizpůsobenou pouštní oblasti, ve které žije – může být v rozsahu od světle béžové po hnědou. Břicho je vždy bílé (bělavé). Oproti mnoha jiným tarbíkomyším má na zadní noze jen 4 prsty.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Žije v pouštních oblastech, kde se vyhrabává nory s labyrintem tunelů a několika východy. Každý jedinec žije individuálně a kromě období páření brání své teritorium před ostatními samci i samicemi. Populační hustotu stanovili různí autoři na 3,5 – 29 jedinců na hektar.[2] Průměrná velikost celkového ročního teritoria jedince je 0,49 ha.

Tarbíkomyš Merriamova je výhradně noční tvor, čímž se chrání především proti predátorům. Dokonce i když je Měsíc v úplňku, vychází na povrch jen na velmi krátký čas. Přes den zůstává v noře, jejíž vchody si obvykle – pro zachování vhodné teploty – ucpává hlínou.

Rozmnožuje se až 3× ročně prakticky po celý rok, nejvíce ale v březnu a dubnu.[2] V jednom vrhu může mít až 4 mláďata, i když průměr je 2,6.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Naprostou většinu její potravy tvoří různá semena.[2] Pro období sucha si v norách vytváří několik zásobáren.

Druhou položku jejího jídelníčku – asi 15 % – tvoří hmyz.

Stupeň ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Tarbíkomyš Merriamova jako živočišný druh není ohrožena a proto je zařazena mezi málo dotčené živočichy.[3] Vytváří však 19 poddruhů,[4] z nichž dva – D. merriami margaritae a D.merriami insularis – žijící na malých ostrovech u Kalifornského poloostrova, jsou kriticky ohrožené.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Merriam's Kangaroo Rat na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-23]
  2. a b c d NOWAK, Ronald M.. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London : Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Kangaroo Rats, s. 1325-7. (anglicky)  
  3. a b LINZEY, A. V., et al. Dipodomys merriami [online]. IUCN, 2008, [cit. 2012-08-16]. (IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1.) Dostupné online. (anglicky) 
  4. Mammal Species of the World [online]. 3. vyd. Bucknell University, [cit. 2012-08-16]. Kapitola Dipodomys merriami. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]