Tapenáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tapenáda v hmoždíři

Tapenáda (francouzsky tapenade) je pokrm francouzské kuchyně, populární zejména v jižní části země. Název pochází z provensálského výrazu pro kapary tapenas.

Tapenáda má podobu pasty z rozmělněných vypeckovaných oliv, kapar, ančoviček a olivového oleje, může se přidat také česnek kuchyňský, citronová šťáva, piniové oříšky, provensálské koření, pepř černý nebo chilli paprička. Existují dva základní druhy: černá tapenáda (tapenade noire) z černých oliv a zelená tapenáda (tapenade verte) ze zelených oliv.[1] Připravuje se také tapenáda ze sušených rajčat. Tapenáda se podává vychlazená, bývá předkrmem jako pomazánka na pečivo nebo dip k vejci natvrdo, sýru nebo nakrájené zelenině, také se používá v teplé kuchyni jako součást nádivky do ryb nebo drůbeže. Zapíjí se vínem, nejčastěji růžovým.[2]

Jako předchůdce tapenády je zmiňován recept Olivarium conditurae, kaše z oliv, celerové nati a routy vonné, o které se zmiňuje již Columella v prvním století našeho letopočtu.[3] Šéfkuchař a spisovatel Jean-Baptiste Reboul uvádí, že první moderní tapenáda byla připravena okolo roku 1880 v restauraci La Maison Dorée v Marseille.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.notreprovence.fr/recette_aperitif_tapenade.php
  2. http://www.vin-vigne.com/mets-vins/plat-principal/accompagnement-condiment/tapenade-noire.html
  3. https://www.kochwiki.org/wiki/Olivarum_conditurae

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]