Tankista Praha (lední hokej)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tankista Praha
Založen 1953
Zanikl 1956
Nástupce ASD Dukla Olomouc (Dukla Jihlava)
Město Praha, Olomouc
V nejvyšší soutěži 3 sezony
Přehled medailí
Československá hokejová liga
Stříbrná medaile 1954/1955 Tankista Praha

Tankista Praha byl armádní hokejový klub působící v letech 19531956 v nejvyšší československé hokejové soutěži. Největším úspěchem klubu, který existoval pouhé tři sezony, bylo druhé místo ze sezony 1954/55.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klub vznikl roku 1953 jako hokejový oddíl pozemního vojska a byl okamžitě spolu s oddílem vojsk ministerstva vnitra Rudou hvězdou Brno přímo nasazen do nejvyšší soutěže (z tohoto důvodu se v sezoně 1952/53 nehrála kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže). Ve své poslední sezoně 1955/56 hrálo mužstvo Tankisty Praha své domácí zápasy v Olomouci, která po rozpuštění jiného vojenského mužstva Křídla vlasti Olomouc pro tento ročník přišla o vlastní tým.

Po sezoně 1955/56 byl klub po reorganizaci armádního sportu sloučen s jiným vojenským klubem ÚDA Praha, aby mohl vzniknout nový vojenský klub ASD Dukla Olomouc, který byl po zúžení soutěže z 16 na 14 účastníků zařazen do druhé ligy, ze které hned pro příští sezonu postoupil. Olomoucká Dukla ovšem své domácí zápasy hrála v Jihlavě, kam se pro svou první prvoligovou sezonu přesunula natrvalo, čímž vznikl později nejúspěšnější klub československé hokejové historie Dukla Jihlava.