Taniwhasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Taniwhasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce taniwhasaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: Scleroglossa
Čeleď: Mosasauridae
Podčeleď: Tylosaurinae
Rod: Taniwhasaurus
Hector, 1874
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taniwhasaurus je rodem vymřelého mořského plaza z čeledi Mosasauridae. Tento dravý mořský plaz obýval v období svrchní křídy území dnešního Nového Zélandu, Japonska a Antarktidy. Nejbližšími příbuznými tohoto rodu jsou Hainosaurus a Tylosaurus.

Dnes rozeznáváme tři druhy tohoto rodu - T. oweni (1874), T. antarcticus (2008) a T. mikasaensis (2008). V roce 2008 publikoval Caldwell et al. studii, podle které je Lakumasaurus pouze mladším synonymem rodu Taniwhasaurus.

Yezosaurus[editovat | editovat zdroj]

Yezosaurus je provizorní rodové jméno, které bylo uděleno pravěkému mořskému plazovi. Původně byl tento taxon považován za teropodního dinosaura, později byl však identifikován jako mosasaur nebo ichtyosaur, který žil v oblastech na území dnešního Japonska. "Typový druh" Yezosaurus mikasaensis byl stanoven paleontology Obatou a Muramotem v roce 1977, nebyl však formálně popsán. Proto se zatím jedná pouze o nomen nudum.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Caldwell MW, Konishi T, Obata I, Muramoto K. 2008. New species of Taniwhasaurus (Mosasauridae, Tylosaurinae) from the upper Santonian-lower Campanian (Upper Cretaceous) of Hokkaido, Japan. Journal of Vertebrate Paleontology 28 (2): 339-348.
  • Dino Russ's Lair