Talos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTalos
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (před 75,95 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Kosterní rekonstrukce talose
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Tetanurae
Čeleď Troodontidae
Rod Talos
Typový druh
Talos sampsoni
Zanno et al., 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Talos (podle řecké mytologické postavy jménem Talós) byl drobným masožravým dinosaurem (teropodem) z čeledi Troodontidae, který žil asi před 76 miliony let (stupeň kampán) na území dnešního Utahu (USA).

Fosílie tohoto svrchnokřídového dinosaura byly objeveny v usazeninách souvrství Kaiparowits. Holotyp nese označení UMNH VP 19479 a jedná se o částečně zachovanou postkraniální kostru nedospělého jedince (včetně kostí předních i zadních končetin, pánve, částí zádových obratlů a výběžků ocasních obratlů). Zkameněliny tohoto dinosaura byly objeveny roku 2008 a popsány týmem paleontologů v roce 2011. Druhové jméno je poctou paleontologovi Scottu D. Sampsonovi, který se podílel na výzkumu.

Talos byl menší dinosaurus, dosahoval délky asi 2 metrů a hmotnosti kolem 38 kilogramů. Jeden ze srpovitých drápů dinosaura byl poškozen, což svědčí o jeho funkci coby zbraně, pomáhající v lovu. Blízkými příbuznými tohoto dinosaura byly rody Byronosaurus, Saurornithoides, Zanabazar a Troodon.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Lindsay E. Zanno, David J. Varricchio, Patrick M. O'Connor, Alan L. Titus and Michael J. Knell (2011). "A new troodontid theropod, Talos sampsoni gen. et sp. nov., from the Upper Cretaceous Western Interior Basin of North America". PLoS ONE 9 (6): e24487. doi:10.1371/journal.pone.0024487