Tachymetrická stupnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Analogové hodinky TAGHEUER Indy 500 s tachymetrem

Tachymetrická stupnice slouží ve spojení se stopkami k měření rychlosti pohybu pozorovatele na předem známou vzdálenost (obvykle 1 kilometr, míle, námořní míle). Tachymetrická stupnice bývá umístěna po obvodu ciferníku některých analogových hodinek s funkcí stopek. Na rozdíl od telemetrické stupnice není stupnice lineární.

Princip měření je velmi jednoduchý. Vezměme si pohybující se automobil po dálnici. Zapněte stopky hodinek v okamžiku, kdy míjíte kilometrovník (informační dopravní značka, která udává počet kilometrů z jistého bodu). V momentě, kdy míjíte kilometrovník vzdálen přesně 1 km od předchozího zastavte stopky. Hodnota na tachymetru, na kterou ukazuje ručička na stopkách, je vaše aktuální rychlost.

Problém je však v tom, že stupnice má nejmenší hodnotu 60 km/h. To se dá vyřešit, a to tak, že měřený úsek má menší délku než jeden kilometr (například 250 m). Na hodinkách naměříme přibližně 40 sekund, což na tachymetru ukazuje 90 km/h, avšak vzhledem k tomu, že úsek je čtyřikrát kratší, je třeba i rychlost dělit čtyřmi. Tím pádem je výsledná rychlost 22,5 km/h. Podobný ale opačný postup uplatňujeme při vysokých rychlostech. Abychom mohli měření označit za přesné, musí být v časovém intervalu od 7,2s do 60s. Hodnoty mimo tohoto intervalu se měřit nedají.

Praktické využití tachymetru však není jen při měření rychlosti, ale například lze využít při výpočtu spotřeby paliva – pokud spálení litru benzinu trvá 50 sekund, po odečtení hodnoty 72 na tachymetru získáme průměrnou spotřebu za hodinu tj. v našem případě 72 litrů za hodinu. Dále můžeme vypočítat např. kolik vyjde výrobků z výrobní linky za hodinu, atd.

Navzdory širokému uplatnění se tachymetr v praxi téměř nevyužívá z důvodu omezeného měřitelného časového intervalu a problémům s určením délky měřené dráhy. Na hodinkách se proto vyskytuje spíše jako „módní doplněk“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tachymeter na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]