Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní rezervace
Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen
Cesta na Stolovou horu
Datum vyhlášení 26. července 1951
Vyhlásil Ministerstvo životního prostředí
Kód ÚSOP 377
Lokalita Bavory, Klentnice, Perná
Výška 380–459 m n. m.
Výměra 48,27 ha
Seznam CHÚ v okrese Břeclav
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen
Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen
Národní přírodní rezervace v Česku

Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen je národní přírodní rezervace ev. č. 377 poblíž obcí Bavory a Klentnice v okrese Břeclav. Oblast spravuje Správa CHKO Pálava. Na území rezervace se nachází i Sirotčí hrádek, zřícenina gotického hradu. V roce 2014 vyhlásilo Ministerstvo životního prostřední tuto národní přírodní rezervaci znovu, ovšem pouze pod názvem Tabulová.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany dle nového vyhlášení jsou především přirozené lesní porosty tvořené především teplomilnými doubravami a suťovými lesy, dále přirozená společenstva bazifilní vegetace efemér a sukulentů, skalní vegetace s kostřavou sivou, pěchavové trávníky, úzkolisté suché trávníky, pohyblivé sutě karbonátových hornin a štěrbinová vegetace vápnitých skal a drolin. Součástí rezervace je soubor podzemních a povrchových krasových jevů tvořený zejména menšími jeskyněmi, závrty, skalními útvary a škrapy. Předmětem ochrany je rovněž populace vzácných a ohrožených druhů rostlin, zejména hvozdíku Lumnitzerova (Dianthus lumnitzeri), koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), kosatce skalního písečného (Iris humilis subsp. arenaria) a šalvěje etiopské (Salvia aethiopis), včetně jejich biotopů, a populace vzácných a ohrožených druhů živočichů, zejména kobylky ságy (Saga pedo), přástevníka kostivalového (Callimorpha quadripunctaria), roháče obecného (Lucanus cervus) a střevlíka uherského (Carabus hungaricus), včetně jejich biotopů.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška č. 153/2014, o vyhlášení Národní přírodní rezervace Tabulová a stanovení jejích bližších ochranných podmínek , [cit. 2014-11-12]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]