Ta'anach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O posvátných spisech judaismu pojednává článek Tanach.

Ta'anach též Chevel Ta'anach (hebrejsky: תענך‎‎ nebo חבל תענך,anglicky: Ta'anakh nebo Hevel Ta'anakh) je blok plánovitě zřizovaných zemědělských vesnic v Izraeli, v Severním distriktu, v Oblastní radě Gilboa. Rozkládá se v jižní části Jizre'elského údolí.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Tento blok vznikl v 50. letech 20. století. Sloužil pro usídlení židovských přistěhovalců zejména z arabských zemí (Maroko). Jako první byla založena vesnice Avital, a to 2. června 1953.[1] Oficiální vznik bloku pak bývá kladen do roku 1956. V roce 1963 měl blok rozlohu cca 15 000 akrů (cca 60 kilometrů čtverečních), z toho polovinu tvořila obdělávaná půda. Obsahoval 10 vesnic, z toho 7 nových a jeho populace čítala 600 rodin. Hlavními zdroji obživy bylo pěstování zeleniny, bavlny, burských oříšků a tabáku, a dále chov dobytka.[2]

Ta'anach sestává ze tří takřka identicky rozvržených shluků zemědělských vesnic, které jsou vždy seskupeny po třech s tím, že v jejich geografickém středu se nachází malá čtvrtá vesnice, jež plní střediskové funkce. K této základní struktuře později ještě přibyly novější vesnice Ram On a Magen Ša'ul. Všechna zdejší sídla mají formu kolektivního mošavu nebo individuální společné osady.

Seznam sídel v bloku Ta'anach[editovat | editovat zdroj]

východní skupina, někdy též skupina Ja'el:

střední skupina, někdy též skupina Chever:

západní skupina, někdy též skupina Omen:

další vesnice:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. אביטל [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 
  2. LOUVISH, Misha (ed). Facts about Israel 1964/65. Jeruzalém: Ministry for Foreign Affairs, 1964. S. 94. (anglicky) Dále jen: Facts about Israel 1964/65. 

Související články[editovat | editovat zdroj]