TV karta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Interní TV karta do slotu PCI od společnosti AverMedia

Televizní karta (zkráceně také TV karta) je zařízení umožňující sledování televizního signálu na monitoru počítače.

Umístěna je nejčastěji do slotu PCI pro PC nebo do PCMCIA v případě notebooků, řidčeji se vyskytují jako externí zařízení, která se připojují do USB. Toto zařízení slouží k příjmu Analogového TV vysílání, Digitálního pozemního vysílání DVB-T i DVB-T2, Digitálního Satelitního vysílání DVB-S i DVB-S2, tak i digitálního kabelového vysílání DVB-C i DVB-C2, Analogový tuner pomalu přestává být součástí televizních karet.

Často mají karty vstupy pro S-Video nebo pro kompozitní video.

Výhodou je u většiny modelů možnost zaznamenávání videa do souboru, který je možné dále v počítači zpracovávat. TV karta je počítačová komponenta, která je schopná přijímat televizní signál do počítače. Většina TV karet funguje jako klasická televize a ještě je možnost záznamu na pevný disk. Možnost propojení s PC je přes PCI, PCI Express nebo je možné je připojit jako externí USB zařízení. Nyní je výroba zaměřena spíše na USB zařízení. Navíc některé karty pracovaly jako grafické tak i jako TV karty, např. série ATI All-In-Wonder. Karta obsahuje přijímač, tuner, demodulátor a analogo-digitální převodník pro analogovou televizi. Některé karty mají omezenou radiovou frekvenci a video formáty podle země, kde se prodává. Nicméně mnoho TV karet v počítačích používá DSP, což znamená, že hardware je stejný a pro jiný formát obrazu, nebo jiné frekvence u tuneru stačí upgrade firmware. Dnes už mají TV karty programové vybavení, že jsou schopny dekódovat různé video formáty, bez nutnosti upgrade firmwaru. Mnoho TV karet může pracovat i jako FM radio díky tomu, že v Severní Americe mají televizní signál ve stejném frekvenčním pásmu, jako je pásmo FM.

Existují i karty s možností příjmu digitálního rozhlasového vysílání DAB a DAB+

V dnešní době jsou k mání čtyři druhy TV karet:

  • Karty pro příjem analogové TV. Levnější modely, které posílají na výstup nezpracovaná data a silně zatěžují kódováním další zařízení, nejvíce CPU. Dražší modely zakódují signál do formátu MPEG a zmenší se tak zatížení CPU. Mnoho karet má také analogový vstup (composite video, nebo [S-video]) a mnoho z nich je také opatřeno radiovým přijímačem.
  • Karty pro příjem digitální TV, včetně satelitního příjmu TV. Digitální TV je vysílána jako tok MPEG, takže není třeba signál kódovat; místo toho musí vybrat správné PIDy z nabízených toků dat, k čemuž není třeba takového výpočetního výkonu.
  • Hybridní karty pro příjem jak analogového tak digitálního signálu. Je tvořen jedním tunerem, a může pracovat jako analogový, nebo jako digitální. Přepnutí mezi analogovým a digitálním příjmem dat nesmí být za běhu.
  • Combo karty mají jak digitální tak analogový tuner na jedné kartě. Je to podobné jako u hybridních karet ale tunery jsou fyzicky 2 a není třeba pro změnu přepínat. Na analogovém tuneru se můžeme dívat na TV a na digitálním lze při tom ukládat video na disk.

Jako analogové karty, tak i hybridní nebo combo karty mohou operace ohledně kódování udělat samy nebo to nechat na CPU. V posledních letech se díky oblibě začínají více prodávat USB tunery, které díky velikosti a schopnosti přijímání analogového i digitálního signálu jsou hojně využívané u notebooků.

Samostatná kategorie karet jsou TZV. "Grabbery" jsou to karty které nemají tuner ale mají vstup CVBS (kompozitní video) nebo S-Video slouží především k digitalizaci analogových materiálů (kazety a pod), speciální karty mohou mít jen HDMI nebo podobný vstup i výstup, taková karta je určena pro záznam videa přímo z výstupu grafické karty tato karta se zapojí mezi grafickou kartu a monitor.


Výrobci[editovat | editovat zdroj]