TUX (webový server)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TUX
Typ softwaruwebový server
LicenceGNU General Public License
Některá data mohou pocházet z datové položky.

TUX je webový server implementovaný částečně jako jaderný modul linuxového jádra. Jedná se o svobodný software pod licencí GNU GPL a v době jeho aktivního vývoje byl jeho správcem Ingo Molnár.

Nikdy nebyl zařazen přímo do oficiální distribuce jádra, ovšem některé linuxové distribuce jej distribuovaly jako svou součást, například Red Hat Linux ve verzi 7.1 jej zahrnoval pod jménem Red Hat Content Accelerator.[1] Z výkonnostních i bezpečnostních důvodů uměl přímo poskytovat pouze statické webové stránky, ovšem požadavek na dynamické webové stránky uměl předat aplikaci běžící v uživatelském prostoru (typicky serveru Apache nebo lighttpd). Tímto hybridním způsobem, kdy se sám staral s nižší režií o statický obsah, zatímco žádost na dynamické stránky předával do uživatelského prostoru webovému serveru s vysokou režií, byl také nasazován.

Vývoj jiných technologií nakonec snížil režijní výhody TUXu oproti jiným webovým serverům natolik, že jej jeho tvůrci dále nepovažovali za přínosné udržovat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku TUX web server na anglické Wikipedii.

  1. ROUBÍČEK, Ludvík. Linux - Administrace serveru Apache. [s.l.]: Grada, 2003. ISBN 80-247-0640-7. Kapitola 12.6 TUX: akcelerátor PHP. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]