TEDxPrague

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

TEDxPrague je nezávislá inspirativní konference v Praze organizovaná dobrovolníky na základě licence od TED.

Jde o lokální formát konferencí TED a je věnován myšlenkám, které stojí za to šířit. Program akce je sestaven tak, že poskytuje komunitám, organizacím a jednotlivcům příležitost získávat a hlavně rozvíjet TED zkušenosti na lokální úrovni. TED znamená spojení zajímavých lidí ze 3 světů: Technologie, Zábava, Design (odtud název TED). Na akcích TEDx se kombinují TEDTalks videa a živé vystoupení řečníků a vytváří tak zajímavou interakci s publikem. Tyto lokálně samostatně organizované akce nesou jméno TEDx, kde x znamená nezávisle organizovaný event. konference TED nabízí všeobecné poradenství pro program a pořádání TEDx, ale individuální TEDx jsou organizované samostatně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2009[editovat | editovat zdroj]

Historicky první ročník inspirativní konference TEDxPrague se uskutečnil koncem roku 2009 v prostorách Písecké brány a vycházel z nápadu hrstky nadšenců přinést světovou konferenci TED do České republiky. Program navštívilo 100 hostů. Zanedlouho poté se konaly první setkání TEDx také v Bratislavě a Brně.

2010[editovat | editovat zdroj]

Druhý ročník TEDxPrague se uskutečnil vršovickém kině Vzlet a nesl motto „ReStart – začneme jinak“. Hostil 450 fanoušků a 21 přednášejících. Videa z konference vložené na YouTube už mají přes 40 000 zhlédnutí. K přednášejícím se mimo jiné řadili lékař Cyril Höschl, propagátor svobody v práci Tomáš Hajzler nebo zastánce vzdělávací revoluce Ondřej Šteffl.

2012[editovat | editovat zdroj]

Třetí ročník TEDx s podtitulem „Není na co čekat“ se konal v divadle Archa. Více než 450 účastníků zhlédlo vystoupení 15 řečníků, kteří jim poskytli inspiraci k novým aktivitám a někdy až kontroverzní pohled. Svou myšlenku hodnou šíření přednesl psycholog Radvan Bahbouh, slovenský filantrop Andrej Kiska nebo aktivistka Renata Chmelová. Dalších 2 000 fanoušků sledovalo přímý přenos konference na internetu. V roce 2012 také začaly pod hlavičkou TEDxPrague první experimenty s menšími formáty setkání - TEDxCinema, TEDxLive a TEDxSalon.

Seznam všech TEDxPrague konferencí a menších formátů[editovat | editovat zdroj]

O TED[editovat | editovat zdroj]

Historie TED začala v roce 1984 jako konference, která dala dohromady lidi ze 3 světů: technologie, zábava a design (odsud název TED). Od té doby se ale její záběr značně rozšířil. Pod jménem TED se organizují: výroční konference TED Conference v kalifornském Long Beach/Palm Springs, která se koná vždy na jaře, TEDGlobal v britském Oxfordu, konaný každoročně v létě, dále zahrnuje oceňovaný video server TEDTalks, program Open Translation Project a Open TV Project, inspirační program TED Fellows a od roku 2009 komunitní program TEDx a TEDIndia a výroční ocenění TED Prize.

Výroční TED konference v Long Beach/Palm Springs a Oxfordu dávají dohromady nejzajímavější osobnosti světa, které fascinují svým životním příběhem a přinášejí nejinspirativnější myšlenky. Tyto myšlenky jsou odhodláni přenést do svých krátkých vystoupení. (Prezentace na TED mají maximálně 18 minut). Na TEDTalks je nyní k dispozici více než 1000 vystoupení (TEDTalks) a každý týden jsou přidávána další. Všechny přednášky jsou opatřeny anglickými titulky a mnoho z nich má titulky v dalších jazycích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vietnamka, plukovník a prostitutka aneb To nejlepší z TEDxPrague. E15 [online]. 26.5.2013. Dostupné online. 
  2. Pražský TEDx: Dokážete zaujmout? Máte na to 18 minut. Aktualne.cz [online]. 3.3.2012. Dostupné online. 
  3. Myšlenky, které stojí za to šířit. http://www.tyden.cz/ [online]. 26.11.2010. Dostupné online. 
  4. Záznam prvního TEDx Prague. http://www.designportal.cz/ [online]. 23.12.2009. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]