TAU 7

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

TAU 7 je vzduchová pistole ráže 4,5 mm používaná hlavně ke sportovním účelům. K výmetu střely je používán stlačený oxid uhličitý.[1]

Historie

Na počátku šedesátých let minulého století, zkonstruoval Ing. Jiří Čermák, tvůrce legendárního samopalu CZ vz. 58, pětiranou, samonabíjecí plynovou pistoli APP 661 na jednorázové bombičky CO2 ( 7 gr. CO2). Princip výmetu střely kysličníkem uhličitým převzal a rozpracoval Vladimír "Vlado" Uhrinčať, při snaze o konstrukci jednoranné sportovní pistole dle pravidel UIT, které tehdy v systému sportovní střelby Svazarmu chyběly a řešily se dovozem drahých pistolí ze zahraničí (železná opona). V sedmdesátých letech, ve spolupráci s firmou Aeron, (podnik UV Svazarmu -  zájmová organizace zajišťující předvojenský výcvik branců v mnoha technických oborech - střelectví, letectví, kynologie, radioamatérství, automobilismus atd. ) rozpracoval prototypovou podobu terčové sportovní plynovky pod názvem TAU 4 a její varianty. Vlado Uhrinčať si systém zbraně patentoval a firma Aeron jej na základě licence využívala při vývoji dalších modelů. Postupně vznikly modely TAU 5, TAU 6 a TAU 7.

Důkazem toho, že aplikovaná řešení vycházejí z původní Čermákovy konstrukce, je např. propichovač bombiček 7gr. CO2. Tento díl je kompatibilní od pistole APP 661 do dnešní doby, se všemi modely pistolí TAU na CO2 a odvozených modelů, konkrétně DU10 ( VD Drulov Litomyšl) a LOV 21( VD Lověna Praha). Po počátečním nadšení se  začaly projevovat závažné vady. Částečně byly způsobeny nevyhovující kvalitou výroby a částečně chybami v konstrukci, které se projevily vysokou četností reklamací. Například: letmo uložené díly spoušťového a bicího mechanismu, které způsobovaly nechtěné náhodné výstřely. Neznalost konstrukční směrnice pro aplikaci "O"kroužků způsobovala netěsnosti tlakového systému atd.

Význam zkratky TAU

T - Terčovnice

A - Aeron

U - Uhrinčať

Spolupráce V. Uhrinčaťa s Aeronem zanikla jeho smrtí v roce 1988.

Uvážíme-li, že byl značně invalidní (ztráta nohy, ruky a oka), je jeho přínos, tvůrčí vitalita a konstrukterská plodnost obdivuhodná.

Na začátku devadesátých let nastoupil do firmy Aeron, divize 1 - sportovní zbraně, Ing. Miroslav Kachlíř.

Jako dlouholetý sportovní střelec "vyrostl" na zmíněných modelech pistolí TAU a jako konstruktér nové generace, zmíněné problémy spojené se spolehlivostí vyřešil zásadní změnou konstrukce a technologie výroby, při zachování dědičnosti dílů. V návaznosti na tyto změny obliba pistolí TAU 7 výrazně stoupla a konstrukce se rozrostla v celou novou modelovou řadu. Pistole TAU 7 MATCH, SPORT, SILUET, JUNIOR a nejnověji i uživatelsky přívětivý model COMPACT, pokračovatel tradice a konstrukce do dalšího období. Na základě obchodních úspěchů inovovaných pistolových modelů byla obdobným způsobem realizována i inovace pušky TAU 200. Byly vytvořeny modely TAU 200 JUNIOR, SENIOR, BT ( běžící terč ) a SAFARI. Všechny zbraně se dělají ve dvou rážích a několika variantách pažeb.

V průběhu doby se divize 1 firmy Aeron transformovala na společnost s ručením omezeným s názvem TAU BRNO CZ,s.r.o. Po transformací byla vyvinuta nová typová řada pistolí  (MK 08) a pušek (MK 300) na stlačený vzduch a pro zahraničního klienta projekt sportovní brokovnice  MK400 S (sporting) a lovecké brokovnice MK 400 H (hunting).

Současnost

Pistole TAU 7 je jednoranná terčová plynovka, určená pro závodní a tréninkovou střelbu a pro nácvik střeleckých návyků. Parametry odpovídají požadavkům pravidel ISSF olympijské disciplíny „Vzduchová pistole“ na vzdálenost 10 m. Zbraň se vyznačuje vysokou úrovní střelby, rychlou akcí mechanismu a vysokou stabilitou při střelbě. Variabilita a množství nastavitelných prvků umožňují individuální přizpůsobení zbraně a její všestranné použití. Nastavitelné jsou i další ovládací prvky, např. posuvná spoušť, charakteristika chodu spouště, spoušťový doraz, přídavné vyvažovací zařízení, vzdálenost mířidel i vyměnitelné elementy mířidel a pažba. Přesná mikrometrická mířidla zajišťují střelci komfort, minimalizují střelecké chyby a zaručují neměnný soustřel zbraně. Zbraň navíc obsahuje vícekomorový kompenzátor a výběrovou hlaveň, která zajišťuje zbrani při střelbě malý rozptyl. Zbraň využívá nové konstrukční řešení spoušťového a bicího mechanismu a má optimalizovanou charakteristiku dávkovacího ventilu. Minimální silová námaha spolu s hlubokým držením zbraně a nastavitelnou ergonomickou rukojetí vytváří předpoklady pro komfortní ovládání zbraně. TAU 7 MATCH Vám svými mimořádnými vlastnostmi pomůže ke snadnému dosažení vysokých výkonů a činí z této zbraně finančně dostupný výrobek špičkové kvality s vysokou užitnou hodnotou. Zbraně řady TAU a MK jsou známé po celém světě svým přívětivým chováním a vysokou schopností kompenzovat chyby střelce.

Základní technická data

TAU 7
Typ vzduchová pistole
Historie výroby
Výrobce AERON Brno, TAU Brno
Varianty Match, Compact, Junior, Siluet
Základní údaje
Hmotnost podle modelu
Délka podle modelu
Typ náboje diabolo
Ráže 4,5 mm
Úsťová rychlost 100 - 160 m/s
Zásobování municí není
Hledí otevřené

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INFO@WEBCZECH.CZ, GlobeWeb Czech s.r.o.,. TAU 7 - Match, , Rukojeť Ořech, Mířidla Otevřená ISSF + kompenzátor Match, Ráže 4,5mm (.177), Provedení Pravé, Rukojeť Ořech, Mířidla Otevřená ISSF + kompenzátor Match, Ráže 4,5mm (.177), Provedení Le. www.taubrno.com [online]. [cit. 2018-08-20]. Dostupné online.