Text602

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z T602)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Text602 (též zkráceně T602) je český textový editor typu WYSIWYG pro počítače IBM PC kompatibilníoperačním systémem DOS, velmi rozšířený zejména v první polovině devadesátých let. Umožňuje jak nasazení v počítačové síti,[1] tak – bez dalších pomocných programů – práci se znaky národních abeced (především s českými a slovenskými, ale rovněž s německými nebo s azbukou) a několika různými mapami klávesnice. Spustitelný i na počítačích třídy XT, program pracuje v grafickém režimu.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

První verze procesoru vznikla ještě před listopadem 1989 v kruzích někdejší pražské 602. základní organizace Svazarmu sdružující zájemce o osobní počítače. Jako autoři jsou uváděni Jaromír Šiška, Richard Kaucký[p 1] a Martin Šiška. Později vývoj převzala jimi založená firma Software602.

Verze 1.5 byla nenáročná na hardware: fungovala bez nutnosti instalace a pevného disku; vyžadovala aspoň 512 KiB konvenční paměti a oproti pozdějším verzím měla jistá omezení.[3] Poslední verze, 3.1, byla vyvinuta roku 1995.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Textový procesor T602 obsahuje funkce, které umožňují pohodlně vytvářet textové dokumenty, především:

Podporované formáty[editovat | editovat zdroj]

Nativně program používá vlastní formát 602. Je také možné importovat i exportovat soubory formátů používaných programy WordStar, Microsoft Word, WordPerfect a rovněž soubory formátu RTF. Import a export probíhá pomocí programu pre602.exe, který funguje samostatně, může však být pohodlně přednastaven a volán z menu T602.

Do dokumentu je možno vložit i obrázky, do verze 3.0 včetně pouze ve formátu TIFF. Od verze 3.1 byly podporovány formáty Windows Bitmap (BMP) a PC Paintbrush (PCX).

Tisk[editovat | editovat zdroj]

Kvůli faktu, že ne všechny tiskárny dovezené na začátku 90. let do ČSFR měly znakovou sadu obsahující české a slovenské znaky, zakomponovali autoři do programu tři druhy tisku:

  • grafický režim – veškerý text se do tiskárny odesílá jako shluk bodů (tato metoda byla nejsnazší a pravděpodobně nejpoužívanější, byla však také nejpomalejší a nejméně šetrná k pásce či náplni tiskárny)
  • nahrání znakové sady do RAM tiskárny pomocí programu down602m.exe (později d602.exe) a následný tisk z T602 v textovém režimu
  • textový režim pro tiskárny, které obsahují všechny potřebné znaky, bez nutnosti cokoliv nahrávat (v tomto režimu jsou podporovány i některé tiskárny s typovým kolečkem nebo elektrické psací stroje s připojením k počítači)

Definice pro jednotlivé tiskárny jsou uloženy v souborech s příponou DST tak, aby si je uživatel mohl upravit v případě, že by tiskárna nebyla schopna pracovat s žádným dodávaným ovladačem.

MailMerge[editovat | editovat zdroj]

Text602 má zabudován systém MailMerge. Je schopen načíst tabulku ve formátu DBF, vybrat z ní věty odpovídající kritériím a následně vytisknout dokument tolikrát, kolik odpovídajících záznamů bylo nalezeno. Typickým využitím systému je třeba hromadná korespondence, pokaždé stejný dopis s jinou hlavičkou. K načtení tabulky a pohybu v záznamech se používají tzv. tečkové příkazy. Tečkový příkaz se zapisuje přímo do těla dokumentu, na začátek řádky. Příkaz začíná tečkou, následují dvě písmena definující příkaz a dle potřeby i parametry příkazu. Na vytištěném dokumentu pak nejsou tyto příkazy vidět. Například příkaz

.DF adresy.dbf

určuje, že má být před tiskem načten soubor adresy.dbf. Jednotlivá pole se pak vkládají kamkoliv do dokumentu ve formátu $(proměnná), přičemž název proměnné odpovídá názvu sloupce tabulky.

Kartotéka K602[editovat | editovat zdroj]

V pozdějších verzích byl s procesorem dodáván i program Kartotéka K602, umožňující vytvoření souboru ve formátu DBF a jeho plnění daty v uživatelem navrženém formuláři. Nejedná se o plnohodnotné databázové prostředí: neumí pracovat s více tabulkami najednou a možnosti filtrování záznamů a vyhledávání jsou omezené; jde především o pomůcku k vytvoření jednoduché tabulky, využitelné v systému MailMerge.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ten později o programu mluvil jako o svém „hříchu mládí“.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lapáček 1991, s. 8
  2. LOUCKÝ, Milan. Anketa čtenářů: Výsledky. Magazín. Chip. Vogel Publishing, s.r.o, 22. říjen 1996, roč. 6, čís. 11 (listopad 1996), s. 9. Software. ISSN 1210-0684. 
  3. Lapáček 1991, s. 1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAPÁČEK, J. Textový editor Text 602 (verze 3.00): referenční příručka. Praha: Software602, 1991. 72 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]