Tři orlí pera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nášivka Tří orlích per

Tři orlí pera je souhrnný název pro tři náročné celodenní zkoušky, které plní starší táborníci, zpravidla na letních táborech.

Zkouška sestává z:

  • orlího pera mlčení – 24 hodin vydržet nemluvit (ani hlasitě kašlat, kýchat apod.)
  • orlího pera hladu – 24 hodin bez jídla, pouze čistá voda (nebo hořký čaj) na pití
  • orlího pera samoty (též neviditelnosti) – 24 hodin mimo tábor, s omezenou zásobou potravin, avšak s úkoly (např. pozorování tábora), které mu uloží vedoucí tábora, včetně přespání pod širákem.

U skautů smí tuto zkoušku dělat pouze ti, kteří dovršili věk 14 let a zároveň mají splněnou cestu vzduchu (dříve 1. stupeň).

Plnění Orlích per se liší oddíl od oddílu. V některých oddílech jsou zkoušky mlčení a hladu spojeny a zkouška samoty je rozdělena na den mimo tábor a přenocování pod širákem. Někdy bývá přehozeno pořadí prvních dvou zkoušek. Někde se zahajuje slavnostně na ranním nástupu celého tábora, a to tak, že zkoušený zabodne svůj nůž s cedulkou (popisem zkoušky a své přezdívky) do stožáru s vlajkou. Tak je osazenstvem celého tábora veřejně kontrolován, zda plní řádně podmínky své zkoušky. Občas používanou alternativou tří orlích per pro uchazeče starší 18 let je společné plnění zkoušek mlčení a hladu naráz, a to po 48 hodin, následované zkouškou samoty. I ta má ovšem pozměněnou podobu, uchazeč musí nikým nespatřen (typicky v noci) ujít trasu, stanovenou například vedoucím tábora. Trasa bývá dlouhá okolo 20 kilometrů.

Po splnění těchto tří úkolů skauti dostanou oválnou nášivku na rukáv, která jsou, spolu s nášivkami o splnění odborných zkoušek dokladem o získání znalostí a dovedností v různých oblastech skautské činnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Tři orlí pera našitá na rukávu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]