Třetí světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Třetí světová válka je hojně používané označení pro případný hypotetický globální vojenský konflikt, který by v budoucnu mohl nastat. Ačkoliv války probíhaly v celých dějinách lidstva, přičemž ty významnější byly pojmenovávány (například třicetiletá, války o dědictví španělské, sedmiletá válka nebo napoleonské války), teprve s příchodem globalizace vzniklo označení pro konflikt, kterého se zúčastní většina států světa – světová válka.

Vzhledem k rozvoji vojenské techniky lze usuzovat, že v případné třetí světové válce by mohly být nasazeny zbraně hromadného ničení, jakými jsou například jaderné nebo biologické zbraně. Tento scénář např. reálně hrozil v období studené války, obzvlášť během Karibské krize, kde stačilo velmi málo a USA a SSSR by se na sebe vrhly s jadernými raketami. Naštěstí zde pomohla výborná diplomacie amerického prezidenta Kennedyho a sovětského vůdce Chruščova a konflikt se na poslední chvíli nekonal.[1] S rozvojem umělé inteligence narůstá riziko autonomních zbraní, které mohou mít podobný vliv na geopolitiku jako atomové zbraně[2]. Ke třetí světové válce se váže slavný citát Alberta Einsteina: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.[3]

Varování politiků[editovat | editovat zdroj]

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v únoru 2016 varoval, že nasazení pozemních vojsk v Sýrii by mohlo vést k vypuknutí třetí světové války[4][5]

Ruský prezident Vladimír Putin v říjnu 2018 varoval, že pokud na Rusko někdo zaútočí, odplata bude tvrdá. „Když se přesvědčíme, že je veden útok proti Rusku, až pak zasadíme odvetný úder. Samozřejmě, bude to katastrofa a my nemůžeme být iniciátory této katastrofy. Agresor musí vědět, že my jako mučedníci skončíme v ráji, ale agresor prostě chcípne, nebude mít ani čas k tomu, aby učinil pokání.“[6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAN, Gazdík. V ČSSR byly jaderné zbraně, armáda plánovala 130 úderů. iDNES.cz [online]. 2007-09-13 [cit. 2014-08-09]. Dostupné online. 
  2. https://archiv.ihned.cz/c1-66310370-umela-inteligence-jako-jaderna-zbran
  3. CALAPRICE, Alice. The new quotable Einstein. [s.l.]: Princeton University Press, 2005. ISBN 0-691-12075-7. S. 173. (anglicky) 
  4. http://svet.sme.sk/c/20092935/pozemne-sily-v-syrii-by-mohli-viest-k-3-svetovej-vojne.html. 12.2.2016. (slovensky) 
  5. http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/desive-varovanie-ruskeho-premiera-hrozi-nam-tretia-svetova-vojna.html. 12.2.2016. (slovensky) 
  6. https://www.casopis-sifra.cz/rusko-se-pripravuje-na-valku-potvrdil-vyznamny-diplomat-osn/. 27.10.2018. (česky) 
  7. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/486570-jaderne-zbrane-pouzijeme-jen-pro-odvetu-agresori-chcipnou-my-skoncime-v-raji-vzkazal-putin.html. 18.10.2018. (česky)