Třemošná (Brdy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Třemošná

suťová pole na svahu Třemošné

Vrchol 778,8 m n. m.
Prominence 61 m ↓ sedlo s Tokem
Izolace 3 km → Tok
Poznámka přístupná o víkendech a svátcích
Poloha
Státy Česko
Pohoří Brdská vrchovina / Brdy / Třemošenská vrchovina / Tocká vrchovina
Souřadnice 49°41′29″ s. š., 13°56′28″ v. d.
Třemošná
Fire.svg
Třemošná
Hornina slepenec
Povodí LitavkaBerounka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třemošná (dříve též Třebušná) je vrch v Brdech nad městem Příbram. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole. Třemošná je významnou krajinnou dominantou okresu Příbram. Vlastní hřbet je tvořen několika vrcholy: Malá Třemošná (701 m), hlavní vrchol Velká Třemošná (778 m), Ohrádka (747 m) a Malá Ohrádka. Většinou je porostlý smrkovým lesem, na několika místech se zachovaly původní bučiny.

Patrně právě proto, že se jedná o mimořádně výraznou horu, která je dominantou širokého okolí, byl podle ní také nazván celý okrsek Brd - Třemošenská vrchovina, který v podstatě zahrnuje celou nejvyšší část Brdské vrchoviny (a prakticky se až na výjimky také kryje s územím VVP Jince).

Skalní útvar Kazatelna[editovat | editovat zdroj]

Mezi Velkou a Malou Třemošnou se nachází slepencový skalní útvar Kazatelna. Tento skalní výchoz vznikl v chladných obdobích Pleistocénu mrazovým zvětráváním. V geomorfologii je označován jako mrazový srub. Ve svahu pod skaliskem se nachází rozsáhlé suťové pole (kamenné moře). Z Kazatelny je daleký rozhled na Příbram a okolí, za dobré viditelnosti odtud lze spatřit Šumavu, Novohradské hory a chladicí věže Temelína.

Příbram z Kazatelny na Třemošné.jpg

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Třemošná se nachází v okrajové části vojenského újezdu Brdy. Vrchol je přístupný po zelené turistické značce z Orlova pouze o sobotách, nedělích a svátcích. Tradičního novoročního výstupu na Třemošnou se pravidelně zúčastňují desítky turistů z Příbrami a okolí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]