Třída Charles F. Adams

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Charles F. Adams
USS Tattnall
USS Tattnall
Obecné informace
Uživatelé Vlajka US Navy
Vlajka Řecké námořnictvo
Typ torpédoborec
Lodě 23
Předchůdce Farragut
Nástupce Spruance
Technické údaje
Výtlak 3277 t (standardní)
4526 t (plný)
Délka 133 m
Šířka 14,3 m
Pohon 2× turbína, 4× kotel
Rychlost 33 uzlů
Posádka 350
Výzbroj 2× 127 mm (2×1)
1—2× Tartar (1×2)
ASROC (1×8)
6× 324mm torpédomet (2×3)

Třída Charles F. Adams je třída raketových torpédoborců námořnictva Spojených států amerických. Sloužily především jako ochrana svazů letadlových lodí proti letadlům. V letech 1958–1964 bylo postaveno celkem 23 jednotek této třídy, přičemž další tři modifikované jednotky postavilo Německo jako třídu Lütjens a další tři Austrálie jako třídu Perth.

Torpédoborce třídy Charles F. Adams byly ze služby vyřazovány od konce 80. let. V roce 1992 bylo ve stavu námořnictva posledních sedm kusů a poslední byl vyřazen v roce následujícím.[1] Nahradily je torpédoborce třídy Arleigh Burke. Čtyři jednotky v roce 1992 odkoupilo Řecko, ovšem Řecké námořnictvo je již také vyřadilo.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Dvojice protilodních střel Harpoon na odpalovacím zařízení Mk 11 torpédoborce USS Lawrence
Protilodní střela Harpoon na odpalovacím zařízení Mk 13 torpédoborce USS Goldsborough

Konstrukce lodí navazovala na třídu Forrest Sherman, od počátku ale již počítala s využitím reaktivních zbraní.[1] Lodě nesly dva 127mm kanóny v jednohlavňových věžích – jednu na přídi a jednu na zádi. Mezi komíny bylo osminásobné vypouštěcí zařízení raketových torpéd ASROC. Na zádi před dělovou věží bylo umístěno jednoduché (Mk 13) či dvojité (Mk 11) vypouštěcí zařízení protiletadlových řízených střel Tartar se zásobou 42 střel (od konce 70. let byly používány střely Standard MR). Lodě také nesly dva trojité 324mm protiponorkové torpédomety. Některé jednotky byly po modernizaci schopny používat protilodní střely Boeing Harpoon.

Pohonný systém třídy Charles F. Adams tvořily dvě turbíny General Electric a čtyři kotle. Nejvyšší rychlost dosahuje 33 uzlů. Byly to poslední americké torpédoborce s tímto typem pohonu a následující třídy již využívají plynové turbíny.[1]

Operační nasazení[editovat | editovat zdroj]

Třída Charles F. Adams byla nasazena v řadě operací, například v době Kubánské krize a ve válce ve Vietnamu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha : Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6. S. 62.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]