Týn (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Týn
Palác Granovských v Ungeltu
Palác Granovských v Ungeltu
Poloha
Adresa Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Týnská, Štupartská, Malá Štupartská a Týn
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 44532/1-349 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Týn (neoficiálně také Týnský dvůr či Ungelt) je komplex historických budov nacházející se v Praze na Starém Městě mezi Týnskou a Štupartskou ulicí v prostoru mezi kostely Matky Boží před Týnem a sv. Jakuba. Dnešní areál tvoří 18 domů.

Jméno Týn nese také ulice mající charakter nádvoří tohoto komplexu.

V raném středověku byl tento objekt opevněný kupecký dvůr, oddělený od ostatního města příkopem a zdí. Za ochranu bylo nutné platit, z tohoto poplatku se vyvinulo povinné clo (staroněmecky ungelt). Od 11. století bylo toto místo střediskem mezinárodního obchodu v Praze; všichni cizí kupci, kteří do Prahy přijeli, se museli shromáždit zde. Kromě celnice, která zde fungovala do roku 1774, byl v Týnském dvoře k dispozici i kostel a nemocnice. Od 14. století pak začali kolem dvora pražští měšťané stavět obytné domy.

V současné době v paláci sídlí Garanční systém finančního trhu.

Pověsti[editovat | editovat zdroj]

O turkovi z Ungeltu[editovat | editovat zdroj]

Jednou přijel na Týnský dvůr kupec, který pocházel z Turecka. Zamiloval se tam do jedné české dívky. Dívka ho nechtěla, ale pak se do něj taky zamilovala a měla s ním svatbu. Turek odjel na určitou dobu do Turecka. Dívka na něj čekala, léta plynula, ale turek se nevracel. Dívka se zamilovala do jiného mládence a měla s ním svatbu. V den svatby se turek vrátil a dívce dal dopis, aby za ním po svatbě přišla. Od té doby dívku nikdo neviděl. Až za několik let vyběhla jedna služka s děsem, že ve sklepě je hlava. Hostinský tam šel taky, kopali, až našli i její tělo. Byla to hostinského dcera, turkova žena. Od té doby prý v Ungeltu straší turek, který nosí hlavu dívky ve skříňce, kterou mu dívka darovala.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TEIGE, Josef. Pražské příspěvky místopisné. Praha: Společnost přátel starožitností českých, 1911. Dostupné online. - kapitola O počátcích Týnského dvora., s. 43 - 87. 
  • MÁDL, Karel Boromejský. Z Prahy a z Čech : Kostel sv. Jiří, Potvorov, Prašná brána, Hvězda, Fresky v Týnském dvoře. Praha: Bursík & Kohout, 1890. Dostupné online. - kapitola Fresky v Týnském dvoře. 
  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Týn, s. 1057-1064. 
  • WINTER, Zikmund. V ohradě měst a městských zdech. Svazek 7. Praha: Otto, 1914. (Sebrané spisy Zikmunda Wintra). Dostupné online. - kapitola V kupeckém Týně. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]