Přeskočit na obsah

Típeček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Típeček
Típeček
Típeček
Lokalita
Charakterzaniklá osada
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Típeček
Típeček
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Típeček (též Tipeček nebo Čípček) je zaniklá středověká osada, ležící při silnici mezi Jedovnicemi a Křtinami v okrese Blansko v Jihomoravském kraji.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zpráva o Típečku je z roku 1464, kdy se tato ves připomíná již pustá.[1] Další zpráva je z roku 1521. Vesnice byla dle nasbíraného archeologického materiálu založena v polovině 13. století. Byla buď součástí holštejnského panství, nebo patřila zábrdovickému klášteru stejně, jako sousední Křtiny. Zanikla za husitských válek, poté se jako pustá stala předmětem sporu mezi opatem zábrdovického kláštera a Matějem Želetavským z Jedovnic. Nakonec připadla k Jedovnicím.

Připomínkou někdejší existence vsi jsou dochované místní názvy – kopec Típeček (544 m n. m.) a jména lesních tratí Přední Típeček a Zadní Típeček.[1] Při silnici č. 373 z Jedovnic do Křtin se – zčásti na území zaniklé vesnice – nachází přírodní rezervace Mokřad pod Tipečkem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JURČÍ, Tomáš. Mapování historického osídlení Drahanské vrchoviny [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. Přírodovědecká fakulta, katedra geografie, 2008 [cit. 2016-12-20]. Diplomová práce. Str. 56. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]