Tádžický národní park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Tádžický národní park
Боғи миллии Тоҷикистон
IUCN kategorie II (Národní park)
Vrcholy Pamíru
Vrcholy Pamíru
Základní informace
Vyhlášení 1992
Rozloha 26 100 km2
Poloha
Stát TádžikistánTádžikistán Tádžikistán
Souřadnice
Tádžický národní park
Tádžický národní park
Pamir protected area map-fr.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tádžický národní park
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát TádžikistánTádžikistán Tádžikistán
Typ přírodní dědictví
Kritérium vii, viii, ix, x
Odkaz 1252 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2013 (37. zasedání)

Tádžický národní park (tádžicky Боғи миллии Тоҷикистон), původně Národní park Pamír,[1] je chráněné území v Tádžikistánu. Vzniklo z iniciativy Anvara Buzurukova, který zorganizoval mezinárodní expedici Pamír-90. V roce 1992 schválila tádžická vláda vytvoření národního parku o rozloze 12 000 km². V roce 2001 byla rozloha parku zvýšena na 26 100 km², takže zaujímá téměř pětinu rozlohy země.

Národní park leží mezi Zaalajským hřbetem a pohořím Muzkol v severovýchodní části Tádžikistánu, převážně na území autonomní oblasti Horský Badachšán. Nachází se zde tzv. pamírský uzel, kde se sbíhají hlavní horské hřebeny vnitřní Asie, nejvyšším vrcholem je Qullai Ismoili Somoni, měřící 7495 m. Na území parku existují různé typy krajiny (vysokohorské pouště, stepi i pastviny), počasí je chladné s vysokými sněhovými srážkami. Hlavními turistickými atrakcemi jsou přírodní přehrada na řece Bartang způsobená sesuvem půdy v roce 1911, meteoritické horské jezero Karakul, léčivé termální prameny Garmčašma a Fedčenkův ledovec, který je nejdelším ledovcem mírného pásma. V národním parku žije irbis, medvěd hnědý, argali, koza šrouborohá nebo husa indická.

Tádžický národní park byl v červnu 2013 na 37. zasedání Výboru pro světové dědictví v Phnompenhu zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naše info Dostupné online
  2. Ochrana přírody 2/2017 Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]