Tádžický národní park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Tádžický národní park
Боғи миллии Тоҷикистон
IUCN kategorie II (Národní park)
Vrcholy Pamíru
Vrcholy Pamíru
Základní informace
Vyhlášení1992
Rozloha26 100 km²
Poloha
StátTádžikistánTádžikistán Tádžikistán
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Tádžický národní park
Tádžický národní park
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tádžický národní park
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státTádžikistánTádžikistán Tádžikistán
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix, x
Odkaz1252 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2013 (37. zasedání)

Tádžický národní park (tádžicky Боғи миллии Тоҷикистон), původně Národní park Pamír,[1] je chráněné území v Tádžikistánu. Vzniklo z iniciativy Anvara Buzurukova, který zorganizoval mezinárodní expedici Pamír-90. V roce 1992 schválila tádžická vláda vytvoření národního parku o rozloze 12 000 km². V roce 2001 byla rozloha parku zvýšena na 26 100 km², takže zaujímá přibližně 18% rozlohy země. Tádžický národní park byl v červnu 2013 na 37. zasedání Výboru pro světové dědictví v Phnompenhu zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.

Národní park leží mezi Zaalajským hřbetem a pohořím Muzkol v severovýchodní části Tádžikistánu, převážně na území autonomní oblasti Horský Badachšán. Nachází se zde tzv. „pamírský uzel“, kde se sbíhají hlavní horské hřebeny vnitřní Asie (Himálaj, Karákóram, Hindúkuš, Kchun-lun-šan a Ťan-šan.[2] Nejvyšším vrcholem je Qullai Ismoili Somoni, měřící 7495 m. Hlavními turistickými atrakcemi jsou Sarezské jezero na řece Bartang, které vzniklo v roce 1911 přehrazením údolí při sesuvu půdy v roce 1911, meteoritické horské jezero Karakul, léčivé termální prameny Garmčašma a Fedčenkův ledovec, který je nejdelším ledovcem mírného pásma.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Na území parku se vyskytuje několik různých vegetačních společenství (lesní porosty, louky v údolích řek, stepi, subalpínské polopouště, alpínské pouště, tundra). Nejvyšší partie parku jsou trvalé pokryté sněhem a ledem. Počasí je chladné s vysokými sněhovými srážkami. Region Pamíru je důležitým skladem genetické rozmanitosti, rostou zde divoké forem obilovin, ořešákovitých stromů, luštěnin a ovocných stromů.[3]

V národním parku žije irbis, medvěd plavý, vlk obecný, argali Marco Polův, koza šrouborohá nebo husa indická.[4] Dále kozorožec sibiřský, raroh velký, velekur tibetský, holub sněžný, kulík menší.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naše info Dostupné online
  2. Pamir alpine desert and tundra [online]. Natural Heritage Protection Fund - Fond na ochranu přírodního dědictví pro Rusko a státy SNS [cit. 2020-04-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. World Heritage Information Sheets - Tajik National Park (mountains of The Pamirs) [online]. Program OSN pro životní prostředí [cit. 2020-04-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Pamir alpine desert and tundra [online]. Světový fond na ochranu přírody [cit. 2020-04-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]