Systémy pro hodnocení obsahu videoher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příklad různých ratingových hodnocení jaká jsou běžnou praxí na herních videodiscích v Evropě i USA. Postupně z levého horního rohu: ruský systém hodnocení, Evropský systém PEGI a německý systém USK klasifikují tuto hru pro stejný věk.

Systémy pro hodnocení obsahu videoher se používají pro třídění her pro počítače a mobily do skupin přiměřených určitému věku. Většina z těchto systémů je podporována z veřejných zdrojů a někdy jsou součástí místního systému pro hodnocení filmové produkce.

Užitečnost takových hodnocení byla zpochybněna studií, ve které 90% teenagerů tvrdí, že jejich rodiče "nikdy", nekontrolují hodnocení předtím, než jim umožní si půjčit nebo koupit videohru. [1]

Systémy pro hodnocení obsahu videoher mohou být použity jako podklad pro zákony, které se vztahují na prodej videoher nezletilým, jako je tomu v Austrálii. Kontrola hodnocení a schválení je součástí lokalizace hry před její distribucí do jiných zemí nebo lokalit.

Systémy hodnocení byly také použity k omezení prodeje některých videoher na dobrovolné bázi. Například německý prodejce Galeria Kaufhof odstranil po střelbě na Winnendenské škole všechny videohry s ratingem 18+ podle USK.[2]

Nejznámější systémy[editovat | editovat zdroj]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V České republice neexistuje zatím omezení dostupnosti videoher podle věku, ani oficiální dohled. Výrobci a distributoři zde mohou prodávat hry bez ohledu na věk kupujících a nemusejí se řídit ani mezinárodními ratingy. Určitým průvodcem snad může být výběr her pravidelně aktualizovaný porotou v rámci webu HryBezObav.cz.[3]

Pomoc takovým zemím jako je Česko nabízí i mezinárodní sdružení IARC.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Video game content rating system na anglické Wikipedii.

  1. Dr. David Walsh. The Impact of Interactive Violence on Children: Testimony submitted to the Committee on Commerce, Science, and Transportation, United States Senate [online]. 2000-03-21 [cit. 2008-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne September 10, 2008. (anglicky) 
  2. Kaufhof schafft Filme und Spiele für Erwachsene ab [online]. 18 March 2009 [cit. 2009-03-18]. Dostupné online. (German) 
  3. České počítačové hry pro děti dobývají svět. E15. 18.9.2017, čís. 2442, s. 18-19. 
  4. IARC Ratings Guide