Syrské arabské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Syrské arabské království
المملكة العربية السورية‎
al-Mamlakah al-‘Arabīyah as-Sūrīyah
 Osmanská říše 1920 Francouzský mandát Sýrie a Libanon 
Britský mandát Palestina 
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Mapa
Hranice království Sýrie
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Oficiální měna: Syrský dinár
Vznik
8. březen 1920
Fajsal I. prohlášen králem
Zánik
24. července 1920
Obležení Damašku
Státní útvary a území
Předcházející
Osmanská říše Osmanská říše
Následující
Francouzský mandát Sýrie a Libanon Francouzský mandát Sýrie a Libanon
Britský mandát Palestina Britský mandát Palestina

Syrské arabské království (arabsky: المملكة العربية السورية‎, al-Mamlakah al-‘Arabīyah as-Sūrīyah) nebo také království Velké Sýrie byla konstituční monarchie existující krátce na území historické Sýrie (zahrnující většinu Levanty, do té doby ovládané Turky) během první poloviny roku 1920.

Faisal s T. E. Lawrence a delegací Hejazi na Pařížské mírové konferenci v roce 1919

Historie[editovat | editovat zdroj]

General Yusuf al-Azma

Král Faisal se obával výsledků dlouhého krvavého boje s Francouzi. Yusuf al-'Azma, ministr obrany, však ignoroval královský řád a vedl malou armádu, aby čelila francouzskému postupu do Sýrie. Tato armáda závisela hlavně na pěchotních zbraních a neměla žádnou šanci se vyrovnat na otevřeném terénu modernější armádě Francie. V bitvě u Maysalunu byla syrská armáda snadno poražena, přičemž během bitvy byl zabit generál al-'Azma.Porážka vedla k obléhání a kapitulaci Damašku 25. července 1920..Na pařížské mírové konferenci vstoupil do platnosti francouzský mandát pro Sýrii a Libanon.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Dědictví[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se Faisal vzdal francouzským silám, odešel žít do Spojeného království v srpnu 1920. Byla mu nabídnuta irácká koruna pod britským mandátem Iráku .

Pro-francouzská vláda pod vedením „Alaa al-Dína al-Darubiho“ byla vytvořena jeden den po pádu Damašku, 25. července 1920 a  1. září 1920 generál Gouraud rozdělil francouzské mandátové území Sýrie do několika menších států jako součást francouzského schématu usnadňujícího ovládání Sýrie.

Království se díky své krátké a bouřlivé existenci stalo předmětem velké inspirace pro pozdější arabská hnutí za osvobození. Byl to často opakovaný příběh arabského lidu, který se vymanil ze svých koloniálních svazků, jen aby byl vykořisťování za svůj revoluční zápal a za odpor vůči imperiální moci. Symbolika pádu Sýrského království také vyvolala hlubokou nedůvěru k evropským mocnostem, které byly považovány za lháře a utlačovatele.

Měna arabského království


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arab Kingdom of Syria na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]