Syrinx (anatomie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Schéma zpěvného ústrojí. 1 poslední volný chrupavčitý prstenec; 2 průdušnice; 3 první skupina zpěvných prstenců; 4 jazýček; 5 vnější hlasivkový pysk; 6 vnitřní hlasivkový pysk; 7 druhá skupina zpěvných prstenců; 8 průduška; 9 chrupavka průdušek

Zpěvné ústrojí (syrinx) je ptačí obdobou hlasivek savců. Slouží k produkci zvuků u ptáků. Nachází se v místě, kde se průdušnice rozděluje na dvě průdušky ve tvaru obráceného Y.

Syrinx pěvců (Passeriformes) má poněkud komplikovanější stavbu, než u jiných ptačích řádů, a patří k nejdůležitějším charakteristickým znakům pěvců. Má tvar malého bubínku vzniklého srůstem několika chrupavčitých kroužků průdušnice a průdušek; zevně na zpěvné ústrojí přisedá několik dvojic svalů. V místě kde se setkávají stěny průdušek se nachází chrupavčitý trámec zakončený blanitou hlasivkou která má funkci podobnou jazýčku. Pomocí hlasivkových pysků je možno rozšiřovat a zužovat dvě symetricky položené hlasivkové štěrbiny. Zvuk vzniká chvěním blanité hlasivky při současném napínání bubínkových blan; jako rezonátor jej pak zesilují blízké plicní vaky.

Zvláště pěvci jsou schopni dokonale ovládat každou polovinu syrinxu zvlášť. U některých druhů slouží jedna polovina syrinxu k produkci zvuků o nízkých frekvencích, kdežto pravá polovina má na starosti zvuky o vyšších frekvencích. Mnohé druhy pěvců ve svých zpěvech produkují dva zvuky o různých frekvencích naráz, což savčí hlasivky z principu své funkce nedovedou.