Synagoga v Krnově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krnovská synagoga
Krnovská synagoga
Krnovská synagoga
Místo
stát Česko Česko
kraj Moravskoslezský
okres Bruntál
obec Krnov
zeměpisné souřadnice 50°5′23,09″ s. š., 17°42′27,2″ v. d.
Základní informace
náboženství judaismus
datum posvěcení 5. června 1872
užívání příležitostné kulturní akce
Architektonický popis
architekti Ernst Latzel
stavební sloh maurský sloh
Specifikace
délka 24 m
šířka 17 m
výška 22 m
Odkazy
oficiální web http://www.krnovskasynagoga.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Krnovská synagoga je význačná synagoga stojící v Krnově.

Templ se nachází na nároží ulic Soukenické (nejprve Tempelring, potom Tuchmacherring, pak Gottwaldova třída) a Barvířské za budovou České pošty.

Krnovská synagoga byla postavena roku 1871 stavitelem Ernestem Latzelem a vysvěcena byla 5. června 1872 brněnským rabínem Dr. Baruchem Placzkem.[1] Jedná se o stavbu v novorománském slohu, inspirovanou stavbami sefardských židů, s interiérem v maurském stylu. Synagoga je připomínkou prosperity místní židovské komunity, v jejíchž řadách bylo mnoho významných krnovských podnikatelů a osobností. Přestala sloužit bohoslužbám v roce 1938, kdy Krnov obsadila německá armáda. Jako jedna z mála synagog v regionu byla uchráněna před zničením v době nacistické okupace – na rozdíl od synagog v Hlubčicích, Ostravě, Opavě, Olomouci a Kroměříži, které byly zapáleny a srovnány se zemí. Díky odvaze a obětavosti člena krnovské městské rady Franze Irblicha (19051960), který prosadil v době okupace její přeměnu na městskou tržnici, byla tato stavba uchována pro budoucí generace. Svitky Tóry a kultovní předměty byly zachráněny. Po válce sloužila budova synagogy jako státní archiv. Po povodni v roce 1997, která poškodila archiválie, a rovněž samotnou stavbu, byla synagoga vyklizena.

Na podzim roku 2003 se však do synagogy začal pomalu navracet duchovní a kulturní život. Začaly se pořádat koncerty se zaměřením na hebrejské písně, vystoupení židovských tanců, připomínky židovských svátků a další aktivity. V roce 2010 se podařilo synagogu začlenit do projektu Revitalizace židovských památek v České republice a památkový objekt byl rekonstruován a restaurován. V roce 2014 proběhlo slavnostní otevření, v synagoze se nachází stálá epozice "Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci".

Synagoga se krok za krokem stává nedílnou součástí kulturního a duchovního dění města Krnova. Společně s krnovským židovským hřbitovem připomíná historii židovské obce na území města.

Údaje[editovat | editovat zdroj]

  • Název: bývalý židovský templ, čp. 83
  • Identifikátor: 8-3011
  • Obec: Krnov
  • Ulice: Barvířská č. 28, parc. čís. 166, stavební
  • Statut památky: KP (kulturní památka)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jägerndorf. Die Neuzeit [online]. 1872-06-28, roč. 12, čís. 26 [cit. 2014-11-24], s. 7. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUČA, Pavel. Otisky poutníka Ahasvera: z historie židovské obce v oblasti Krnova, Bruntálu, Budišova nad Budišovkou a Osoblažska. Moravský Beroun : Moravská expedice ; Krnov : Občanské sdružení Krnovská synagoga, 2002. ISBN 80-86511-06-5
  • STEJSKAL, Jan. Historie synagogy v Krnově 1871–2004 :. In Židé a Morava. Kroměříž : Muzeum Kroměřížska, 2005. ISBN 80-85945-43-6. Svazek XI, s. 164 – 170.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]