Synagoga v Hustopečích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synagoga v Hustopečích
Proluka v místě, kde stávala synagoga.
Proluka v místě, kde stávala synagoga.
Místo
MístoHustopeče, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
KrajJihomoravský kraj
OkresBřeclav
Zánik2012
Architektonický popis
Výstavba1880
Odkazy
AdresaMrštíkova
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga v Hustopečích je dnes již neexistující židovská svatyně přestavěná v roce 1880 ze starší budovy.[1] Nacházela se v Mrštíkově ulici jako č.p. 7, asi 100 m od Dukelského náměstí.

Za okupace ji nacisté využívali jako technický sklad. V roce 1952 byla přestavěna na stolařskou dílnu,[1] poté nebyla dlouho využívána. Po sametové revoluci již tak dost zanedbaná budova nadále chátrala, takže ji její poslední majitel nechal roku 2010 zbourat.[2]

Osud židovské obce[editovat | editovat zdroj]

Hustopečská židovská komunita přestala fakticky existovat v roce 1940.[3] Zrušení zdejší židovské obce nacisty a následná smrt jejího jediného rabína Isidora Böckaterezínském koncentračním táboře znamenal i její definitivní zánik. Většina zdejších Židů se během války stala obětí holokaustu, a tak již nebyla zdejší židovská obec po roce 1945 obnovena a její majetek připadl městu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KLENOVSKÝ, Jaroslav. Židovské památky Moravy a Slezska. Brno: ERA,Státní památkový ústav v Brně, 2001. ISBN 80-86517-08-X. S. 99. 
  2. a b Hustopeče vzpomínají na své židovské spoluobčany [online]. Židovská obec Brno, 2013-11-04 [cit. 2014-09-02]. Dostupné online. 
  3. Heřman, Jan. Jewish Cemeteries in Bohemia and Moravia. 1. vyd. Praha: Rada židovských obcí ČSR. Rok vydání neuveden. 104 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]