Symphonity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symphonity
Základní informace
Původ Česko Brno, Česko
Žánry Heavy metal
Power metal
Aktivní roky 1994 — dosud
Vydavatelé Limb Music, Marquee Inc. / Avalon
Web symphonity.com
Současní členové
Antonio Abate
Marian "Mayo" Petranin
Libor Křivák
Tomáš Sklenář
Radim Večeřa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Symphonity je symphonic-power metalová skupina původem z České republiky. Její oficiální vznik se datuje k roku 2007. Za dobu své existence vydala doposud celkem dvě studiová alba. Debutové album s názvem "Voice from the Silence" vyšlo roku 2008, druhá deska s názvem "King of Persia" spatřila[1] světlo světa roku 2016. Obě alba vyšla pod vydavatelstvím Limb Music Products, v Japonsku pak pod vydavatelstvím Marquee Inc./Avalon).

Historie skupiny sahá až do roku 1994, kdy kytarista Libor Křivák a bubeník Tomáš Sucháček založili kapelu OTTER, posléze přejmenovanou na NEMESIS. Pod tímto názvem skupina vydává na jaře roku 2003 u italského vydavatelství Underground Symphony a následně v japonské licenci u společnosti Hot Rockin' své debutové album s názvem „Goddess Of Revenge”. Album nazpíval Vilém Majtner a sestavu zkompletovali příchozí klávesista Ivo Hofmann a basák Tomáš Čelechovský. V tomto složení skupina začíná koncertovat a absolvuje i několik zahraničních vystoupení.

Na jaře roku 2005 opouští kapelu její spoluzakladatel Tomáš Sucháček a na bubenickou stoličku usedá Martin „Marthus” Škaroupka (dnes CRADLE OF FILTH, ex-MASTERPLAN). Během přípravy materiálu na nové album kapela mění definitivně jméno na SYMPHONITY a angažuje německého zpěváka Olafa Hayera (DIONYSUS, LUCA TURILLI). S albem „Voice From The Silence” přecházejí SYMPHONITY pod křídla německého vydavatelství Limb Music Products a v Japonsku deska vychází u vydavatelství Marquee Inc. / Avalon. V nové sestavě odehrají vystoupení na velkých festivalech v České republice (Masters of Rock, Benátská noc, BasinFireFest, Zimní Masters of Rock atd.). Poté, co Martin „Marthus” Škaroupka nastupuje do anglických CRADLE OF FILTH, kapela odehraje některé koncerty s německým bubeníkem Mathiasem Biehlem, ale na poslední koncerty k albu se opět vrací na bubenickou stoličku Martin.

V červnu roku 2012 náhle umírá baskytarista Tomáš Čelechovský[2][3] na rakovinu a příprava nové desky nabírá zpoždění. Do Gate studia v německém Wolfsburgu odjíždí Martin s Liborem nahrávat bicí až v září roku 2013. Uvolněný post basáka obsazuje Ronnie König (SIGNUM REGIS) a k mikrofonu se po bok Olafa postavil i Herbie Langhans (SINBREED, AVANTASIA), který si již na minulém albu vystřihl duet s Olafem v coververzi „Anyplace, Anywhere, Anytime” od německé zpěvačky Nena a Kim Wilde. Nové album „King of Persia” vychází 23.září 2016 opět u německého vydavatelství Limb Music a Marquee Inc. / Avalon v Japonsku. Toto dlouho očekávané album nebylo následováno turné ani vystoupeními na festivalech, a tak se kytarista a hlavní skladatel Libor Křivák rozhodl pro radikální změny v sestavě, aby byla kapela opět schopná koncertovat[4].

Na konci roku 2018 SYMPHONITY ohlašují zbrusu novou sestavu[5]. K mikrofonu se postavil italský pěvec Antonio Abate (PERSEUS), na bubenickou stoličku usedá Radim Večeřa (DREAM PATROL) a novým basákem se stává Tomáš Sklenář. V březnu 2019 sestavu rozšiřuje druhý zpěvák Mayo Petranin[6] (ex-SIGNUM REGIS), který nahrazuje Herbieho Langhanse. První vystoupení v nové sestavě kapela absolvuje na německé půdě. Na Power Metal Festivalu ve Freisingu[7] mají fanoušci vůbec poprvé možnost slyšet skladby z alba „King of Persia” naživo...

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SYMPHONITY vydali nové album "King of Persia"!. Spark Rock Magazine [online]. [cit. 2019-09-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. Zemřel Tomáš Čelechovský, basák kapely SYMPHONITY [online]. 2012-07-02 [cit. 2012-07-25]. Dostupné online. (česky) [online]. Pondělí 2. července 2012 [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. 
  3. BLABBERMOUTH. SYMPHONITY Bassist Loses Battle With Pancreatic Cancer. BLABBERMOUTH.NET [online]. 2012-07-02 [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. 
  4. NOVEMBER 2018, 14; INTERVJUER; KOMMENTARER, 2. Libor Krivák: -First of all, we want to play some gigs next year!. PowerMetal.no [online]. 2018-11-14 [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. (norsky – bokmål) 
  5. Občerstvení SYMPHONITY ohlašují novou sestavu. Spark Rock Magazine [online]. [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. (česky) 
  6. BLADE, Czech. SYMPHONITY mají dalšího zpěváka do tandemu. czechblade.cz [online]. [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. (česky) 
  7. II. POWER METAL FESTIVAL 2019-Freising, Lindenkeller, 06.04.2019 - Crossfire Metal Webzine. crossfire-metal.de [online]. [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]