Sylvia Pankhurstová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sylvia Pankhurstová
Sylvia Pankhurst 1909 cropped.jpg

Narození 5. května 1882
Manchester
Úmrtí 27. září 1960 (ve věku 78 let)
Addis Abeba
Místo pohřbení Katedrála Nejsvětější Trojice
Partner(ka) Silvio Corio
Rodiče Richard Pankhurst a Emmeline Pankhurst
Děti Richard Pankhurst
Příbuzní Adela Pankhurst a Christabel Pankhurst (sourozenci)
Helen Pankhurst[1] a Alula Pankhurst[1] (vnoučata)
Alma mater Manchester School of Art (1898–1903)
Royal College of Art
Manchester High School for Girls
Manchester Metropolitan University
Profese sufražetka, antiimperialist, novinářka, feministka, editorka a umělkyně
Ocenění Hunger Strike Medal
Commons Sylvia Pankhurst
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sylvia Pankhurstová (5. května 1882, Manchester27. září 1960, Addis Abeba) byla britská politička a levicová aktivistka. Známá je zejména jako feministka a sufražetka, ale byla také komunistkou a bojovnicí proti kolonialismu a rasismu.

Sylvia Pankhurstová byla dcerou feministky Emmeline Pankhurstové a právníka Richarda Pankhursta. Studovala na Manchester High School for Girls, poté na Manchester School of Art a získala stipendium, které jí umožnilo pokračovat ve studiu na Royal College of Art v Londýně.[2] V roce 1903 založila se svou matkou a sestrou Christabel Pankhurstovou Sociální a politickou unii žen (WSPU). Se svou sestrou Adelou vstoupila do Komunistické internacionály jako členka komunistické levice a vydávala levicové periodikum Women’s Dreadnought, později přejmenované na Worker’s Dreadnought. Její postoje se ovšem zdály Leninovi příliš radikální a kritizoval je v 9. kapitole knihy Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu, kde jí vytýká odmítání jakýchkoli kompromisů včetně spojenectví s částí „buržoazní levice“.[3] V roce 1921 byla Pankhurstová vyloučena z Komunistické internacionály. Z komunistických teoretiků byla zvláště blízká Antonovi Pannekoekovi.

V roce 1935 vedla Pankhurstová kampaň proti invazi Etiopie Itálií, tedy druhé italsko-etiopské válce, a založila New Times a Ethiopian News.

I když byla několikrát uvězněna za své militantní činy, žila vždy podle svého přesvědčení. Nevdala se, ale měla jednoho syna, Richarda Pankhursta, narozeného v roce 1927.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sylvia Pankhurst na francouzské Wikipedii.

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b Hannam 2004.
  3. LENIN, V. I. Dětská nemoc..., 9. kapitola: „Levý“ komunismus v Anglii. www.marxists.org [online]. [cit. 2021-01-24]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • June Hannam, "Pankhurst, (Estelle) Sylvia (1882–1960)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004
  • Mary Davis (préf. Richard Pankhurst), Sylvia Pankhurst : A life in Radical Politics, Londýn / Sterling, Pluto Press, 1999, 158 p.
  • Marie-Hélène Dumas, Sylvia Pankhurst, Féministe, anticolonialiste, révolutionnaire, Libertalia, Montreuil, 2019, 209 p.
  • Rachel Holmes, Sylvia Pankhurst : Natural Born Rebel, Bloomsbury Publishing, 2020, 976 p. (ISBN 978-1-4088-8041-8, 1198447368)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]