Sybil Ludingtonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sybil Ludingtonová
Narození5. dubna 1761
Kent
Úmrtí26. února 1839 (ve věku 77 let)
Catskill
Povolánírevolucionářka
PříbuzníLewis Ludington (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sybil Ludingtonová (5. dubna 1761 Kent (New York)26. února 1839 Unadilla (New York)) byla hrdinka americké války za nezávislost.

Byla nejstarší ze dvanácti dětí důstojníka povstalecké milice Henryho Luddingtona. Na jejich farmu v Dutchess County přišla v noci 26. dubna 1777 zpráva o útoku britských jednotek vedených Williamem Tryonem na město Danbury, kde měli milicionáři sklad zbraní a munice. Šestnáctiletá Sibyl proto jela na svém koni jménem Star ve tmě a prudkém dešti 64 kilometrů, aby vyhledala patrioty a varovala je před nepřítelem.[1] Za její odvážný čin jí údajně osobně poděkoval George Washington. Historická přesnost tohoto populárního příběhu však bývá zpochybňována.[2]

V roce 1784 se Sybil provdala za právníka Edmonda Ogdena, který zemřel v roce 1799. Od roku 1811 do své smrti žila ve městě Unadilla.

Výkon Sybil je přirovnáván k proslulé jízdě Paula Revereho před bitvou u Lexingtonu a Concordu.[3] Byla jí odhalena jezdecká socha, kterou vytvořila Anna Hyatt Huntingtonová. Byla také vyobrazena na poštovní známce vydané ke dvoustému výročí americké nezávislosti.[4] Vznikla o ní opera Sibyla americké revoluce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]